GeriAvrupa Dört büyüklere oyuncu yetiştiren Essen'in sırrı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dört büyüklere oyuncu yetiştiren Essen'in sırrı

Dört büyüklere oyuncu yetiştiren Essen'in sırrı
refid:23680823 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Almanya’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Ruhr havzasının iki kenti var.

Essen ve Wattenscheid. Essen Almanya’nın 5. büyük kenti, Wattenscheid ise Bochum, Dortmund ile Schalke üçgenindeki küçük bir şehir. Aklınıza belki şu soru gelecek. Bu yerleşim yerleri ile konu başlığımızın ne alakası var. Bu şehirlerin futbol takımları da bir zamanlar Bundesliga’da boy gösteriyordu. 90’lı yıllardan sonra önlenemez bir düşüş ile amatöre kadar geriledi. Orijinal isimleri ile RW Essen ve SG Wattenscheid 09, şimdi Almanya 4. ligi Regionalliga’da mücadele ediyorlar. İşte Türk futbolseverlerin belki de isimlerinden bir anlam çıkaramayacağı bu takımlar, Türk Milli Takımlarına çok özel isimler yetiştirdi.

YILDIRAY’DAN ALTINTOP’LARA
Bir zamanlar Bundesliga’da fırtına gibi esen Wattenscheid, altın dönemlerini zengin işadamı Klaus Steilmann ile yaşadı. Steilmann’ın ölümünden sonra takım en büyük mali gücünü kaybederek hızla ivme kaybetti ve amatöre düştü. Fakat takımın en büyük özelliği Alman ekolünü oyunculara aşılayan altyapısıydı. Bu sistemden yetişen Yıldıray Baştürk, Ahmet Dursun, Halil ve Hamit Altıntop kardeşler gün geldi Türk Milli Takımı’na unutulmaz başarılar yaşattı. Dünyada Türkiye dışında hiçbir şehir takımı, milli takıma 4 oyuncu yetiştirmedi. Bu futbolcuların dışında Süper Lig’de futbol oynayan Çetin Aydın, Muharrem Uz, Cihan Yılmaz ve İshak Doğan, Lohrheide stadının çimlerinden yetişti.

ESSEN 4 BÜYÜKLERE ÇALIŞTI
RW Essen her ne kadar amatör liglerde mücadele etse de, arkasında 8-9 bin kemik seyircisi var. Bu sayı hiç azalmadı. Ben onları kötü gün seyircisi olarak görüyorum. Çünkü Bundesliga’da olsanız seyirci zaten arkanızda olacaktır. Önemli olan amatör ligde bu sayıya ulaşmak. Bunu da başarıyorlar. Essen’in de en büyük özelliği Türkiye dışından bir ülkede 4 büyüklere oyuncu gönderen bir takım olmasıdır. Galatasaray ve Trabzonspor’da forma giyen Barış Özbek, yine sarı kırmızılılarda oynayan Serkan Çalık ve Volkan Arslan, Fenerbahçe’den sonra Beşiktaş’a geçen Sezer Öztürk, Fenerbahçe’de 3 sezon kalan Ali Bilgin, bu takımdan yetişti. En son Kayseri Erciyes’in yolunu tutan Kerim Avcı da Essen’in Türk futboluna son armağanı oldu. Unutmadan eklemek istiyorum Mesut Özil bile 16 yaşında bu takımda bir sezon futbol oynadı.

False