GeriAvrupa “Domuz gribi ilaçları erken boşalmaya yol açabilir”
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

“Domuz gribi ilaçları erken boşalmaya yol açabilir”

“Domuz gribi ilaçları erken boşalmaya yol açabilir”
refid:28570925 ilişkili resim dosyası

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, domuz gribi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların erken boşalmaya yol açabildiğini söyledi.

Türkiye’de 33 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi ile ilgili ilginç bir açıklama da Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe’den geldi.

Domuz gribinde tedavi ve hastalıktan korunmak için kullanılabilecek ilaçlar olduğunu söyleyen Keçe, bu ilaçların doktor tarafından önerilmedikçe, reçetesiz olarak kesinlikle kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti.

Bu ilaçların cinsel sağlığı da etkilediğini vurgulayan Keçe, “Çünkü erken boşalma domuz gribi tedavisinde tercih edilen bir takım ilaçların kullanımı ya da bırakılmasının yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor” dedi.

Bu ilaçların büyük bir kısmının hekim tavsiyesi olmadan temin edildiğini aktaran Keçe, şöyle devam etti: “Gribin etkilerinden bir an önce kurtulmak için bu tür ilaçları kullanmakta iken aniden erken boşalma gibi cinsel işlev yetersizliğiyle karşılaşan erkeklerin aklına, kullandıkları ilaçların buna yol açabileceği gelmemekte ve bu erkeklerin bir kısmı panik içerisinde bize başvurmaktadır.”

DOKTORLAR DA CİNSEL SAĞLIK KONUSUNDA KONUŞMAK İSTEMİYOR

Hekimlerin de reçete ettiği ilaçların cinsel sağlık üzerindeki yan etkileri konusunda genellikle hastaları uyarmadığını öne süren Keçe, “Toplum olarak cinselliği rahat konuşamıyor olmamız hekimlerimizi de etkilemiştir. Dolayısıyla grip ilaçlarının cinsel işlevlerde geçici erken boşalma gibi değişikliklere neden olabileceği konusuna hiç girilmemektedir. Özellikle domuz gribi ilaçlarının içinde yer alan antihistaminikler ve dekonjestanlar erken boşalmaya sebep verebiliyor" dedi.

ÇOK YAŞA!" YERİNE "ÇOK ERKEN BOŞALMA!"

Grip ilacı kullandıkları dönemde erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin rahat olmalarını tavsiye eden Keçe; bu durumun geçici olduğunu ve ilaç kullanımı bittiğinde sorunun ortadan kalkacağını söyledi ve şöyle devam etti: "Gerçek erken boşalma tanısı koymak için 6 ay ve üzerinde haftada ortalama 2 kez olmak üzere düzenli bir cinsel hayatın olması ve her cinsel ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde erken boşalmanın yaşanması, boşalma refleksi üzerinde istemli ve denetimli bir kontrolün olmayışı gibi kriterler vardır.

Dolayısıyla grip hastalığının olduğu dönemdeki erken boşalmaları biz bir cinsel işlev bozukluğu olarak görmüyoruz. Ancak burada cinsel işlev bozukluğuna yol açabilecek bir tehlikeye de dikkat çekmek istiyoruz.

Bu nedenle domuz gribi geçiren erkekler yaşayabilecekleri erken boşalmanın geçici bir sorun olduğu ve ilaç kullanımı bittiğinde eski performanslarına geri dönecekleri duygu ve düşüncesine sahip olmalıdırlar.

Eski çağlarda hapşırma anında ruhun vücudu terk ettiğine inanılırmış. Yani hapşırma esnasında kalp durup yeniden çalışmaya başladığı için kimilerince bir çeşit ölüm ve yeniden diriliş olarak tanımlanırmış. İşte bu yüzden biri hapşırdığı zaman 'Çok yaşa!' denir. Bizde 'Çok erken boşalma!' diyoruz."

False