‘Devletin ön cephelerinin ardında hâlâ çok şey karanlıkta...’

‘Devletin ön cephelerinin ardında hâlâ çok şey karanlıkta...’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, nazi geçmişinin aydınlatılması üzerine başlatılan “Cumhurbaşkanlığı Ofisi ve 1945-1994 arasında nasyonal sosyalizmle hesaplaşma” projesini tanıttı.

Haberin Devamı

STEINMEIER, Berlin’de projenin tanıtımında yaptığı konuşmada, nazi döneminin mağdurlarının ve yıkılan hayatların hikâyelerinin, neredeyse her yapının ön cephesinin arkasında bulunabileceğini söyledi. Ancak onlarca yıllık bilimsel araştırmaya ve tarihsel değerlendirmeye rağmen bu hikâyelerin tümünün anlatılmadığını ifade eden Steinmeier, “Cumhurbaşkanı olarak, kendi ofisimin hikâyesinden kaçmamak, onunla açıkça ve özeleştiri yaparak yüzleşmek konusunda özel bir sorumluluk hissediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, geçmişte yaşananların aydınlatılmasının önemine işaret ederek, şunları kaydetti: “Son yıllarda birçok bakanlık ve kurum, geçmişlerini bilimsel olarak inceletti, nasyonal sosyalizm dönemindeki rolünü, özellikle genç Almanya’da bunun nasıl ele alındığını tarihsel olarak araştırdı. Çünkü devletin ön cephelerinin ardında hâlâ çok şey karanlıkta. Henüz çok şey aydınlatılmadı, anlatılmadı. Almanya’nın en yüksekteki anayasal organları hakkında henüz çalışmalar mevcut değil. Bence özellikle de Cumhurbaşkanlığı makamı burada eksik olmamalı.”

Steinmeier, projede, geçmişteki cumhurbaşkanlarının etkilerinin de araştırılacağını belirterek, bu dönemlerde nasyonal sosyalizm, failler ve mağdurlar gibi konuların nasıl ele alındığı, resmi ziyaretlerindeki konuşmaların, mektuplaşmaların, sohbetlerin, verilen liyakat nişanlarının ve af kararlarına ilişkin yaklaşımların nasıl olduğunun inceleneceğini aktardı. Proje çalışmalarına, geçen yıl Jena’daki Friedrich Schiller Üniversitesinden Prof. Norbert Frei ve ekibi tarafından başlandığı bilgisini paylaşan Steinmeier, çalışmaların gelecek yıl sonuçlanacağını ifade etti.