GeriAvrupa Destekçileri aranıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Destekçileri aranıyor

Destekçileri aranıyor
refid:29671354 ilişkili resim dosyası

Almanya’da seri cinayetler, bombalı saldırı ve banka soygunlarından sorumlu neonazi terör örgütü NSU davasına paralel soruşturma yürüyor. Federal Savcılık, neonazi terör örgütünün destekçilerini arıyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde yürüyen NSU davasına paralel olarak yürütülen soruşturma sonucu şimdiye kadar 112 tanık dinlendi. Bunun yanında Paderborn, Bielefeld ve Lübben’de bazı yerlere baskın düzenlenerek, arama yapıldı.

Federal hükümet Sol Parti’nin konuyla ilgili meclise verdiği önergeye cevabında soruşturmanın yürüdüğünü doğruladı.

MUHBİRLER VAR

Tanık olarak dinlenenler arasında Hamburg ve Thüringen iç istihbarat örgütüne muhbir olarak çalışan bir kişi bulunuyor. Ayrıca muhbirlerden sorumlu üç istihbarat görevlisi de tanık olarak dinlenenler arasında. Uzmanlar yaz tatilinden
sonra Federal meclis’te yeni bir NSU Araştırma Komisyonu’nun kurulmasının vazgeçilmez olduğu görüşünde.

Araştırma komisyonunda bu sefer eski muhbirlerin de dinlenmesi hedefleniyor.

Avukatları ayağa kalkmadı

NSU davasının baş sanığı Beate Zschaepe’nin yargılanmasına Münih’te devam edildi. Zschaepe önce azledilmelerini istediği, daha sonra haklarında suç duyurusunda bulunduğu üç avukatına rağmen duruşmada, yeni avukatı Mathias Grasel’in yanında durdu. Diğer avukatlar Anja Sturm, Wolfgang Stahl ve Wolfgang Heer ise ayağa kalkmadı. Duruşmada aşırı sağcı NPD’nin gençlik örgütü JN’nin Thüringen eski başkanı tanık olarak dinlendi.

Neonazi cinayetlerinde rakamlar değişti

Almanya'da asayiş şubeleri, aşırı sağcıların 1990 yılından beri işlediği 745 suç dosyasını yeniden inceledi. Bu inceleme sonucu 25 yılda neonazilerin işlediği cinayet sayısında düzeltmeye gitti. 1990’dan bugüne kadar 60 değil, 75 cinayetin neonaziler tarafından işlendiği saptandı.

False