Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz

Güncelleme Tarihi:

Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz
Oluşturulma Tarihi: Aralık 29, 2022 10:59

Almanya’da 14 Aralık’ta vefat eden ve cenazesi bir Alman vatandaşının cenazesiyle karıştırılınca yanlışlıkla yakılan Abdulkadir Sargın’ın (71) külleri defnedildi.

Haberin Devamı

ALMANYA’nın Hannover kentinde geçirdiği beyin kanaması sonucu 13 Aralık’ta hastaneye kaldırılan, 14 Aralık’ta da yaşamını yitiren ve cenazesi yanlışlıkla yakılan 3 çocuk babası Abdülkadir Sargın (71) için Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hannover Merkez Camisi’nde gıyabi cenaze namazı kılındı. Cenaze törenine katılan Berlin Büyükelçisi Başar Şen ve Başkonsolos Gül Özge Kaya, öncelikle Sargın Ailesi’ni ziyaret ederek başağlığı diledi ve cenazenin yanlışlıkla yakılmasından dolayı üzüntülerini dile getirdi. Ev ziyareti sonrası Merkez Camisi’ne geçildi. Burada öğle namazı sonrası Abdülkadir Sargın için kılınan cenaze namazına Büyükelçi Şen ve Başkonsolos Kaya ile birlikte Muavin Konsolos Ezgi Ertan Bayram, Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Hüseyin Köftürcü, aile yakınlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Cenaze namazının ardından Sargın’ın külleri Hannover’deki Müslüman mezarlığında toprağa verildi.

Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz
‘BİZ BURADAYIZ’
Sargın Ailesi’ne başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Büyükelçi Başar Şen, “Elbette böyle bir olay çok acı. Sorumluların kimler olduğunun ortaya çıkarılması lazım. Cezai kovuşturma yapılması lazım. Bu tür olayların bir daha olmaması, tekrarlanmaması için gerekli önlemlerin alınmasını talep ettik ve bu konuyu takip edeceğiz. Unutmayın, biz buradayız. Bunu her vatandaşımın iliklerine kadar hissetmesini, asla yalnız olmadığını bilmesini isterim. Bugün de Sargın Ailesi’nin, sizlerin yanında olmak, acınızı paylaşmak ve devlet olarak da her daim yanınızda olduğumuzu göstermek için buradayız. Biz, her vatandaşımızı değerli bulur, onun haklarını koruruz. Bu ve benzeri olayların bir daha yaşanmamasını dilerim” dedi.
Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz
‘HER KOŞULDA YANINIZDAYIZ’
Abdülkadir Sargın’ın oğlu Kerem Sargın ise babasının acısını yaşarken, Türkiye Cumhuriyeti devletinin en üst düzeyde yetkililerinin kendilerine sahip çıkmasından dolayı memnunluk duyduğunu belirterek, “Sayın Büyükelçimizin Berlin’den buraya gelmesini, devletimizin bize sahip çıktığının göstergesi olarak görüyorum. Aynı şekilde Başkonsolosumuz Gül Özge Kaya, başından beri bizim yanımızda yer aldı, evimize kadar geldi. Tüm aile olarak büyük ölçüde mutlu olduğumuzu belirtmeliyim” diye konuştu. Büyükelçi Başar Şen, daha sonra DİTİB Gençlik Lokali’nde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi. Hannover Başkonsolosu Gül Özge Kaya ise “Biz başkonsolosluk olarak haberi öğrendikten sonra derhal aile ile ve ilgili yetkililerle temaslara geçtik. Şunu belirtmek isterim; görüştüğüm her Alman yetkili olaydan büyük üzüntü duyduklarını açıkladı. STK’lar olarak da olaya bu denli güçlü bir duyarlılık gösterilmesi beni sevindirdi. Her koşulda, her zaman başkonsolosluk olarak vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu söylemeliyim” diye konuştu.
Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz
KREMATORYUMDA YAKILMIŞTI
71 yaşındaki Abdülkadir Sargın, geçirdiği beyin kanaması sonucu 13 Aralık’ta Almanya’nın Hannover kentindeki MHH Hastanesi’ne kaldırılmış, 14 Aralık’ta hayatını kaybetmişti. 3 çocuk babası Sargın’ın cenazesi, kefenlenmek üzere hazırlık yapıldığı sırada 5 Aralık’ta vefat eden 81 yaşındaki bir Alman’ın cenazesiyle karıştırıldı. Sargın’ın naaşı, cenaze şirketine teslim edildikten sonra 20 Aralık’ta Hannover’de defin işlemleri öncesinde İslami usullere uygun şekilde yıkanıp kefenlenmek üzere yapılan hazırlıklar sırasında bir Alman vatandaşının cenazesiyle karıştığı ve krematoryumda yakıldığı ortaya çıkmıştı.
Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz
Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz
Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz
Cenazesi yakılan Abdülkadir Sargın’a gıyabi namaz

 

 

 

BAKMADAN GEÇME!