‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’

Güncelleme Tarihi:

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 13, 2022 11:02

Bayreuth Belediye Meclis Üyesi ve Federal Liyakat Nişanı sahibi Halil Taşdelen (SPD), doğum gününde uğradığı ırkçı saldırıyı Hürriyet’e anlattı. Saldırıyı, mahallede sürekli sorun yaşadığı komşusunun ırkçı arkadaşının yaptığını belirten Taşdelen, Alman halkının gösterdiği dayanışmaya da teşekkür etti. Taşdelen, “Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var” dedi.

Haberin Devamı

SPD Bavyera milletvekili ve partinin Genel Sekreteri Arif Taşdelen’in ağabeyi Halil Taşdelen de aktif siyasetle uğraşıyor. Almanya’ya çalışmak için 1970’lerde göç eden Mardinli işçi ailesi çocuğu olan Halil Taşdelen, bir şirkette inşaat teknikeri olarak görev yapıyor. İki çocuk babası olan Halil Taşdelen, SPD Bayreuth Teşkilatı’nda iki dönem başkanlık yaptı.

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’

Üç dönemdir Belediye Meclis Üyeliği yapan Taşdelen, doğum gününde biri kadın iki ırkçının saldırısına uğradı ve buru iki yerinden kırıldı. Memur kenti olarak bilinen Bayreuth, aynı zamanda aşırı sağcıların da yaşadığı bir şehir. Yaşadığı kentte ve özellikle mahallesinde sevilen biri kişi olduğunu söyleyen Taşdelen, o gün yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı:

Haberin Devamı

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’
Halil Taşdelen

PİS TÜRK DİYE HAKARET ETTİLER
“Cuma günü benim doğum günümdü. O gün ayrıca mutluydum. Bu sene Kurban Bayramı arifesi de cuma gününe denk geldi. Cuma namazına gittim. Namaz çıkışında eve geldim. Aynı iş yerinin muhasebe bölümünde çalışan bir arkadaşıma yardımcı olmak için bir inşaat işi ayarlamıştım ve benimle görüşmeye geleceğinden evin önünde bekliyordum. Beklerken arkadaşımın elemanını gördüm ve sohbet etmeye başladım. Aynı mahallede bana 6-7 metre ileride oturan ve yoldan geçen yabancılara ‘Auslaender Raus’ (yabancılar dışarı), ‘Scheiss Kanacke, Scheiss Türke’ (Pis Türk) diye hakaret saydıran ve beni her gördüğünde sürekli taciz edici kelimeler kullanan kadın komşumuzu fazla dikkate almıyordum. Evin önünde beklerken yine taciz cümleleri kullanan kadının olduğu yerden gürültülü müzik sesi gelmeye başlayınca ‘Bu müzikte nedir? Ne oluyor?’ diye o tarafa bakmaya başladım. Tipik aşırı sağcı giyimli 1.85 boyunda dazlak ile göbeği açık giyimli bir sarışın ırkçı kadın mahallemizde oturan ve sürekli kötü sözlerle beni taciz eden komşumun yanına geldi. Hepsi birden bize bakarak ‘Ne bakıyorsun pis Türk. Yabancılar dışarı’ diyerek seslerini yükselttiler.

Haberin Devamı

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’
Saldırgan Valentin S.

KAFA ATIP KOMŞUNUN EVİNE KAÇTI
1.85 boyundaki, sonradan adının Valentin S. olduğunu öğrendiğim dazlak bana doğru geldi. ‘Bizle derdiniz ne? Ne biçim zihniyetiniz var’ dememle birlikte aniden kafa atıp olay yerinden kadınlarla birlikte komşunun evine kaçtılar. Olayın şokunu tam atlatamadan 50 metre uzaklıktaki polisi aradım. İki polis arabası hemen geldi, durumu açıkladım. ‘Bana kafa atan‚ bu evde’ dedim fakat eve girdiklerinde bana saldıran dazlak arka bahçeden kaçmış. Kötü sözler sarf eden ırkçı kadın da camı açıp ‘İlk müdahale lazım mı’ diyerek benle dalga geçerek camı kapattı. Burnumun kanının durmadığını gören polisler ambulans çağırıp hastaneye götürdü. Ya o saldırganda silah olsaydı, ne olurdu? Sonucu düşünmek gerek.”

Haberin Devamı

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’

KADINLAR ‘BİZ BİR ŞEY GÖRMEDİK’ DEDİLER
Ambulansla hastaneye giden Halil Taşdelen, başhekimi tanıdığını ve aynı partiden Belediye Meclis Üyesi olarak görev aldığını belirtti: “Benimle ilgilenen ve dayanışma gösteren doktorlara çok teşekkür ediyorum. Almanya’da ne kadar dazlak varsa, yardımsever adam gibi insanlar da var. Başhekim‚ ‘Eve yalnız gitmene izin vermem’ diyerek beni önce polise ifade vermeye götürdü, sonra da eve. Polise ifade vermeye giderken bana kafa atan dazlağı gördüm ve hemen polisi aradım. Polis, ‘Ben tekim. Polis arkadaşlarım burada yok, görevdeler. Siz adamın fotoğrafını çekin buraya gelirken getirin’ deyince beni ifadeye götüren hastanenin başhekim polise kızarak telefonu kapattı ve adamı takibe aldı. Tekrar adamın yürüdüğünü görünce arabanın içinden resmini çektik. Polise gidip ifade verdim. Kadınları ifadeye aldı, fakat kadınlar ‘Biz bir şey görmedik’ demişler.”

Haberin Devamı

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’
Arif Taşdelen

OLAY ALMANYA ÇAPINDA YANKI BULDU
Eyalet milletvekili olan kardeşi Arif Taşdelen’in tweet’i sayesinde olayın daha da dikkat çektiğini belirten Halil Taşdelen, saldırganın ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığını kaydetti. Taşdelen, avukatı aracılığıyla şikâyetçi oldu ve suç duyurusunda bulundu. Bayreuth’un aynı zamanda kültür şehri olduğunu kaydeden Halil Taşdelen, “Beni şaşırtan ve üzen durum, dünya kültür mirasına ev sahipliği yapan Bayreuth’da, 21. yüzyılda böyle saldırıların olmasıdır” dedi. 

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’

Taşdelen, saldırının Almanya çapında yankı bulmasından sonra çok sayıda dayanışma desteği aldığını da söyledi: “Irkçı saldırının kamuoyuna yansımasından sonra eski başbakanlardan Helmut Kohl’un oğlu Peter Kohl, SPD Eş Başkanları, Bayreuth Belediye Başkanı, belediye meclis üyeleri ile Bayreuth’un önemli iş insanı Walter Unterberger, psikiyatri uzmanı Muammed Aşadı ile ile bazı dernek başkan ve temsilcileri arayıp geçmiş olsun dileklerini iletti.”

Haberin Devamı

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’
IRKÇI SALDIRILARA ‘DUR’ DENİLMESİ GEREKİYOR
Ağabeyine yapılan saldırıyla ilgili olarak Hürriyet’e konuşan Arif Taşdelen ise şunları söyledi: “Saldırı, kimden, nasıl ve ne şekilde gelirse gelsin, insanlık dışı bir olaydır. Irkçılığa karşı olanlar ve ırkçı saldırıları görmek istemeyenler birlikte hareket etmeli. Bu tür olayların önüne kısa zamanda geçilecek kararlar alınmalı. Konunun takipçisi olacağım.”

‘Bu ülkede dazlaklar varsa yardımsever insanlar da var’
Muhabirimiz İlhan Baba, Halil Taşdelen’le saldırının gerçekleştiği Bayreuth şehir merkezinde buluştu. Halil Taşdelen’i gören birçok vatandaş, röportaj sırasında da geçmiş olsun dileklerini ileterek yanında olduklarını belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!