GeriAvrupa Bu dava böyle devam edebilir mi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu dava böyle devam edebilir mi

Bu dava böyle devam edebilir mi
refid:29683608 ilişkili resim dosyası

Münih’te iki yılı aşkın bir süredir yürüyen NSU davasında duruşmalar gergin geçiyor. Peki bu dava böyle gider mi? Yoksa sil baştan yeniden mi ele alınır?

Almanya’nın Münih kentinde Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde devam eden NSU davası başlayalı iki yılı geçti. Şimdiye kadar 222 oturum yapıldı. Ancak başsanık Beate Zschaepe üç avukatına sanki savaş açtı. Hedefi açık: Davanın yeniden ele alınmasını sağlamak...

Avukatların azledilmesi için başvuru üstüne başvuru yapıyor. Son olarak meslek sırrını ihlal ettikleri suçlam

Bu dava böyle devam edebilir mi
asıyla üç avukatı hakkında suç duyurusunda bulundu. Suçlamanın özü şu: Zschaepe üç avukatının azledilmesi durumunda biraz konuşurum diye mahkemeye yazı yazmıştı. Bu yazı üzerine üç avukat, mahkeme Başkanına, “Zschaepe konuşmak istese konuşurdu. Biz engel olmadık” diye bilgi çıtlattı. Zschaepe’nin iddiası bu.

SAVCILIKTAN RED

Münih savcılığı avukatlar hakkında soruşturma açılmasını dün reddetti. Gerekçe: Suç unsuru bulunamamıştır. Mahkemeye sanık hakkında herhangi bir bilgi gitmemiştir. Fakat Zschaepe, davayı yeniden başlatmakta ısrarlı. Duruşmaya girerken, salonda artık üç avukatına selam bile vermiyor. Üç avukatı da sanığı ayakta karşılamıyor. Zschaepe şimdi yeni görevlendirilen dördüncü avukatı Mathias Grasel ile flört ediyor. Onun yanında duruyor, onunla şakalaşıyor, onunla konuşuyor. Öteki üç avukatı orada yokmuş gibi davranıyor. Oysa kısa bir süre öncesine kadar üç avukatıyla oldukça haşır neşirdi.

MAHKEME GERGİN

Sanığın davayı tıkama girişimleri mahkemeyi iyice gerdi. Duruşmalarda sakin olmaya özen gösteren mahkeme başkanı Manfred Götzl de salı günkü duruşmada dayanamadı. Zschaepe’nin istemediği avukatlardan ikisi bir süreliğine salondan dışarı çıktı. Mahkeme başkanı, Zschaepe’nin üçüncü avukat Anja Sturm’a, “İki meslektaşınız nerede kaldı?” diye sordu. Avukat Sturm, mahkeme başkanına “Ben onların avukatı değilim” diye çıkıştı. Mahkeme başkanı duruşmaya ara verdi.

DOSYAYA EL KONDU

Dünkü duruşmaya ise bir dosya olayı damgasını vurdu. Tanık olarak dinlenen Brandenburg eyaleti istihbarat elemanı duruşmaya elinde bir dosyayla geldi ve bazı şeyleri hatırlamak için dosyayı yanında getirdiğini söyledi. Başında kapüşon ve perukla ifade veren tanık, sorulara ya “Bilmiyorum” ya da çelişkili yanıt verdi. Bazı sorulara cevap vermek için ise uzun uzun elindeki dosyanın sayfalarını çevirdi. Kurban ailelerin avukatlarından Nicole Schneiders, dosyanın Alman Meclisi’ndeki NSU Araştırma Komisyonunun belgeleri olabileceğini söyledi ve dosyaya el konulması istendi. Mahkeme tüm içeriğin fotokopisini çekmek için dosyaya el koydu.

TRUVA ATI MI?

Mahkemede Zschaepe’ye yeni verilen avukat Mathias Grasel’e truva atı gözüyle bakılıyor. 2011’de avukat olan ve 2013’ten beri ceza avukatı olarak çalışan Grasel’i aynı hukuk bürosundan tecrübeli ceza hukuku avukatı Hermann Borchert’in perde arkasından yönlendirdiği konuşuluyor. Mahkeme yaz tatili nedeniyle 4 Ağustos’ta duruşmaya ara verecek. Yaz tatili gerilen havayı yumuşatır mı? Sanık Zchaepe’yle yeni avukatının izleyeceği tavra bağlı.

False