Britanya Türk Kadınları Derneği’nden 6 bin Sterlin yardım

Güncelleme Tarihi:

Britanya Türk Kadınları Derneği’nden 6 bin Sterlin yardım
Oluşturulma Tarihi: Mart 13, 2023 10:51

Britanya Türk Kadınları Derneği’nin, depremzedeler yararına düzenlediği etkinliğe, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan ve eşi Büyükelçilik Müsteşarı Özge Atahan da katıldı.

Haberin Devamı

LONDRA merkezli Britanya Türk Kadınları Derneği (BTKD), Dünya Kadınlar Günü’nde depremzedeler yararına etkinlik düzenledi. Türkiye’deki depremzedelere için yapılan etkinliğe kadınlar yoğun ilgi gösterirken, derneğin bölgede yardım çalışmaları yapan 3 kuruma 3 bin Sterlin bağışladığı, önceki yardımlarla birlikte toplam 6 bin Sterlin’i bulduğu açıklandı. Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, eşi Büyükelçilik Müsteşarı Özge Atahan, Walthamstow Belediyesi Meclis Üyesi Şazimet İmre Palta, tecrübeli politikacılar Yasemin Brett, Ayfer Orhan, TWPA Başkanı Seyyare Beyzade, İngiltere Kadın Platformu Başkanı Nilgün Yıldırım’ın da katıldığı etkinliğe ilgi yoğun oldu. Dernek Başkanı Servet Hassan ile Yönetim Kurulu üyeleri Funda Aksanoğlu, Sevgül Özkor, Mihrişah Safa, Itır Sökmen ve Deniz Harput’un ev sahipliği yaptığı etkinlik şehir merkezinde bulunan Middle Eight Hotel’de gerçekleşti.

Britanya Türk Kadınları Derneği’nden 6 bin Sterlin yardım
‘EN ÇOK KADINLARI ETKİLEDİ’
Depremde hayatını kaybedenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan etkinlikte BTKD Başkanı Servet Hassan ile Başkonsolos Bekir Utku Atahan birer konuşma yaptılar. Başkonsolos Atahan, İngiltere’nin dünyada depreme yardım gönderen ülkeler arasında en fazla yardımın yapıldığı ülkelerin başında geldiğini belirterek, bu hususta canla başla çalışan kadınlara özellikle teşekkür etti. BTKD Başkanı Servet Hassan, konuşmasında “Gönül isterdi ki Dünya Kadınlar Günü’nü, başka şartlarda kutlayalım. Her yıl olduğu gibi Birleşmiş Milletler tarafından o yılın teması üzerine konuşmalar yapalım. Neleri başardık, daha neler yapılmalı onun üzerine konuşalım. Ancak, yaşadığımız deprem felaketinin büyüklüğü karşısında maalesef her şey bir anda anlamını yitirdi. Bizler burada depremin acı bilançosunu kavramaya çalışırken tüm dünyada gerçekleşen doğal afetlerde olduğu gibi bu deprem felaketi de yine en çok kadınları etkiledi” diyerek kadınların fiziki ihtiyaçlarının yanı sıra psikososyal ihtiyaçlarının dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Başkan Servet Hassan, “Depremden etkilenen 15.8 milyon kişiden 4.1 milyonunun üreme çağındaki kadınlardan oluştuğu söyleniyor. Bu kadınlardan 226 bini hamile ve neredeyse 25 bin kadının bir ay içinde doğum yapması bekleniyor. Bu gereksinimleri sağlayacak hijyenik ortama acilen ihtiyaç var” dedi.
Britanya Türk Kadınları Derneği’nden 6 bin Sterlin yardım
KADINLAR HER SAFHADA VARDILAR
Eşi Büyükelçilik müsteşarı Özge Atahan ve annesi Peray Atahan ile etkinliğe katılan Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, İngiltere’de yaşayan vatandaşlarımız arasında da yakınlarını kaybeden çok sayıda insanımızın bulunduğuna dikkati çekerek, derin bir üzüntü içinde olduklarını söyledi. Başkonsolos, İngiltere’deki vatandaşlarımızın depremin ilk gününden itibaren büyük birlik ve dayanışma örneği sergilediğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti: “İngiltere’den tonlarca ayni yardımı ülkemize gönderdik. İngiltere yurt dışından en fazla yardım gönderilen ülkeler arasında yer aldı. Londra’daki yardım organizasyonunun her safhasında en aktif kesim kadınlarımız oldu. Bu süreçte derneklere yaptığım tüm ziyaretlerde kadınlarımızın yürüttüğü aktif çabaya tanık oldum. Depremzedelere yönelik ihtiyaçların boyutu çok büyük, yardımların sürdürülebilirliği önem taşıyor. Bugüne kadar Birleşik Krallık ve Türkiye’de pek çok projeye destek sağlayan BTKD’nin bu etkinlikten elde edilecek geliri de deprem yardımları için bağışlayacak olması memnuniyet verici.”
Britanya Türk Kadınları Derneği’nden 6 bin Sterlin yardım
6 KURUMA 6 BİN STERLİN YARDIM
Başkan Hassan, BTKD’nin depremin daha ilk günlerinde AFAD, AKUT ve AHBAP olmak üzere üç yardım kuruluşuna 1000’er Sterlin toplam 3 bin Sterlin yardım yaptığını, ikinci aşamada ise oluşturduğu BTKD Türkiye Deprem Fonu’na bağış toplama çalışmalarına başladığını söyleyerek bağışçılara teşekkür etti ve çay davetinden elde edilen gelirin yine üç kurum arasında paylaştırılacağını açıkladı. Derneğin bağış yapacağı kurumların birincisi Çukurova Üniversitesi ve Türk Pediatri Derneği, ikincisi Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu. Bu kurum tarafından hayata geçirilen ‘Mor Yerleşke’ projesi ise deprem bölgesindeki kadınlar, çocuklar, yaşı nedeniyle bakıma ihtiyaç duyanlar ve engelli bireylerin koşullarını iyileştirmeyi, en temel ihtiyaçlarını sağlayarak psikososyal açıdan güvenli alanlar yaratılmasını hedefliyor.
Bağış yapılacak üçüncü kurum ise Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD).
Britanya Türk Kadınları Derneği’nden 6 bin Sterlin yardım

Britanya Türk Kadınları Derneği’nden 6 bin Sterlin yardım

Britanya Türk Kadınları Derneği’nden 6 bin Sterlin yardım

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!