GeriAvrupa ‘Brexit, karın ağrısını kaosa dönüştürür’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Brexit, karın ağrısını kaosa dönüştürür’

‘Brexit, karın ağrısını kaosa dönüştürür’
Abone Olgoogle-news

Tüm dünyada ekonominin ‘karın ağrısı’ bir döneme girdiğini kaydeden Alman Sanayiciler Birliği Başkanı Dieter Kempf, Brexit’in parlamento tarafından reddedilmesinin ekonomide tam kaosa yol açabileceğini söyledi.

İNGİLTERE Parlamentosu’nun Brexit sözleşmesini reddetmesi, Almanya’da iş çevrelerini de endişeye sevk etti. Alman Sanayiciler Birliği (BDI) Başkanı Dieter Kempf, Brexit’in ekonomide kaosa yol açabileceğine işaret ederek “Şirketler bir günde kendisini yeni sisteme uyarlayamaz. İngiltere’nin AB herhangi bir anlaşma olmadan ayrılması seçenek bile değildir. Bu ne İngiltere için ne de birlik için iyi olmaz” diyerek tarafların anlaşarak ayrılmasının önemine dikkat çekti.

EN BÜYÜK SORUN AMERİKA
Dünya sanayinde sıkıntılı günlerin geleceğine işaret eden Kempf, karın ağrılarının olacağı bir döneme girildiğini belirterek “Ekonomik olarak iyi günler geride kaldı. En büyük sorun Amerika’nın ticaret politikası. Amerika ile Çin arasındaki ekonomik çatışmalar tüm ekonomi için büyük tehdit” dedi. Bu dönemde Avrupa’nın daha akılcı davranmasın şart olduğunu belirten Kempf “Brüksel’deki sorumlular, akılcı bir reaksiyon göstermeli. Korumacılığa karşı korumacılık politikası çözüm değil. AB’nin diğer devletlerin korumacılığına karşı serbest piyasa kuralları ve rekabet düzenlemelerini daha iyi işletmesi gerekir” dedi.

EN PAHALI ELEKTRİK ALMANYA’DA
Almanya’da 2019 yılında büyüme oranın da düşük kalacağını söyleyen Kempf, 2019 yılında yüzde 1.5 oranında büyüme tahmin ettiklerini söyledi. Hükümeti iç politikaların etkisine kalıp geleceğe dönük yatırım yapmamakla da suçlayan Kempf, “Almanya’da vergi yükü de çok ağır. AB içinde vergi yükü ortalaması 22 iken, Almanya’da yüzde 39. En pahalı elektrik de Almanya’da. Maliyet girdileri çok yüksek” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle