GeriAvrupa Brandenburg Kapısı’na traktörle girdiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Brandenburg Kapısı’na traktörle girdiler

Brandenburg Kapısı’na traktörle girdiler

Hükümetin tarım politikalarını eleştiren ve yaşadıkları yerden yola çıkan ‘kızgın çiftçiler’ Berlin’e ulaştı. Federal Meclis’te tarım bütçesinin görüşüldüğü gün seslerini duyurmak içini sabah saatlerinden itibaren kentin merkezine traktörler ve pankartlarla giren çiftçiler, iktidarı protesto etti.

ALMANYA genelinde 10 bin çiftçi 5 bin traktörle eylem yaptı. Çeşitli bölgelerden Berlin’e gelen çiftçilerin sayısı ise yaklaşık 2 bini buldu. Eylemin merkezi tarihi Brandenburg Kapısı oldu. Başbakanlık binası ile Federal Meclis yakınlarında bulunan ve turistlerin akın ettiği Brandenburg Kapısı’nda traktörlerle eylem yapan çiftçiler yüzünden şehir trafiği felç oldu.

Brandenburg Kapısı’na traktörle girdiler

Eylem, sabahın erken saatlerinde başlayınca başkentliler işlerine gecikmeli gitmek zorunda kaldı. Çiftçiler, hükümetin böcekleri ve çevreyi korumak için aldığı sert tedbirleri, yer altı sularının etkilenmemesi için gübre kullanımına sınırlama getirmesini protesto etti. Bu konularda alınan önlemlerden geri adım atılmasını talep eden çiftçiler, hükümetin kararlarını yumuşatmaması durumunda iflas edebileceklerini söylediler.

Brandenburg Kapısı’na traktörle girdiler

‘ÇİFTÇİLERİN YANINDAYIZ’
Çiftçilerin eylemini anlayışla karşıladığını açıklayan Federal Tarım Bakanı Julia Klöckner ise şunları söyledi: “Biz çiftçilerimizin yanındayız. Bizim gıdalarımızı onlar üretiyor. Çiftçiler olmazsa yiyecek bulamayız. Bugün, Federal Meclis’te Almanya tarihinin en büyük tarım bütçesi görüşülüyor. Bu da bizim çiftçilere verdiğimiz önemi gösteriyor. Çiftçilerin sokaklara dökülmesini ben anlayabiliyorum. Tüketicilerin çiftçilerden beklentisi büyük. Ancak yüksek fiyat ödemek istemiyorlar. Birçok çiftçi toplum içinde yürütülen tartışmalarda kendilerini böceklere eziyet eden ve çevre kirliliğine yol açan olarak hissediyor. Çiftçiler elbette daha fazla çevreyi, böcekleri ve iklimi korumak gerektiği bilincini de taşıyorlar. 100 yıl önce bir çiftçi beş kişiye yetecek kadar üretebiliyordu. Bugün ise 155 kişiyi besleyecek kadar üretiyor. Avrupa Birliği (AB) ölçümlerine göre kaynak sularında çok miktarda nitrat var. Kullanılan bazı ilaçlar böceklere zarar veriyor.”

‘TARIMA YATIRIM YAPILACAK’
Federal Meclis’te 2020 bütçesinin görüşüldüğü sırada çiftçilerin Berlin’de bulunmalarının büyük bir şans olduğunu belirten Bakan Klöckner, “Muhalefet sadece eleştiriyor, biz ise sorunlara çözüm buluyoruz. Yeşiller şimdiye kadar tarım alanında bir tek yasa değişikliği önerisinde bulunmadı” dedi. Klöckner, meclisteki konuşması sırasında muhalefet sıralarından kendisine söz söylenmesi üzerine, “Sizin sorumluluğunuz bulunmuyor. Biz sorunları çözme sorumluluğu taşıyoruz. Sağlıklı ürünlerin üretimini kolaylaştırmak hedefimiz. Beslenme odaklı bütçe hazırladık. Bunun için tarımda daha fazla modernleşmeye yatırım yapılacak” dedi.

Brandenburg Kapısı’na traktörle girdiler

Brandenburg Kapısı’na traktörle girdiler

Brandenburg Kapısı’na traktörle girdiler

False