Berlinli müzisyen, sazın filmini çekti

Güncelleme Tarihi:

Berlinli müzisyen, sazın filmini çekti
Oluşturulma Tarihi: Nisan 01, 2019 13:29

Berlinli müzisyen Petra Nachtmanova, sazın filmini çekti. Berlin’de ‘Türk Mahallesi’ olarak bilinen Kreuzberg’de sazı tanıdığını söyleyen Petra Nachtmanova, “Beni büyüleyen sazın efsanevi köklerini merak ettim. Yönetmen Stephan Talneau ile birlikte bu büyüleyici enstrümanın filmini çektik” dedi. Filmin ilk gösterimi Türkiye’de olacak.

Haberin Devamı

İSTANBUL Film Festivali’ne davet alan film, dünya prömiyerini de İstanbul’da yapacak. Film festival çerçevesinde 5 Nisan’da gösterilecek. Alman ve Fransız sanatçıların projesi olan filmin çekimleri Berlin’de başladı. Bosna Hersek, Arnavutluk, Bulgaristan, İstanbul, Sivas, Tunceli, Erzurum, Gürcistan ve İran’da devam etti. Çekimler, Horosan’da tamamlandı.

Berlinli müzisyen, sazın filmini çekti

Filmde, 12 ayrı dilin konuşulduğunu söyleyen Nachtmanova, “Ben sazı Berlin’de cemevinde tanıdım. Sazın kökenlerini araştırmak için Berlin’de başlayan maceramız Horosan’a kadar uzadı. ‘Saz’ gönlün anahtarı müziğin gücünü ele alan uzun bir seyahatin öyküsü ve etkileyici bir yol filmi oldu. Bizi bir arada tutan özel bir şeyin hikâyesini anlatan ferahlatıcı bir film olduğunu düşünüyorum” dedi.

Haberin Devamı

Berlinli müzisyen, sazın filmini çekti
‘Saz’, İstanbul’daki gösteriminden sonra Berlin’de 11 Nisan’da seyirciyle buluşacak. Türkçe ve Almanca olmak üzere iki gösterim gerçekleşecek. Radialsystem’deki Türkçe gösterim saat 18.00’de, Almanca gösterim ise saat 20.30’da olacak. 14 Nisan’da ise Arte televizyonu filmi gösterecek.

Berlinli müzisyen, sazın filmini çekti

 

BAKMADAN GEÇME!