Berlin’de yangın kontrol altında ama tehlike devam ediyor!

Güncelleme Tarihi:

Berlin’de yangın kontrol altında ama tehlike devam ediyor
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 05, 2022 15:00

Berlin’de Grunewald’da dün sabaha karşı başlayan yangın bugün büyük ölçüde kontrol altına alındı. Ancak yangının çıktığı, geniş çapta kordon altına alınmış patlayıcı imha alanı hâlâ tehlikeli. Yangının nasıl çıktığı araştırılıyor.

Haberin Devamı

İTFAİYE uzmanlarına göre, ikinci kez patlama tehlikesi devam ediyor. Patlama kaynaklı yangın sonrasında 50 hektarlık bir alanın yandığı bildiriliyor. 150 itfaiyeci ve 500 polis yangını söndürme ve kontrol atında tutma çalışmalarında görev yapıyor. Ordunun da yardım ettiği çalışmalar çerçevesinde yaklaşık 1000 metrelik bir alan kapatıldı. Grunewald’daki depolama alanında savaş zamanından kalma tonlarca bomba, cephane, polis tarafından el konulan merdiven altı/el yapımı havai fişekler, patlayıcılar var. Grunewald’daki yangının nedeni henüz bilinmiyor. Eyalet Kriminal Dairesi, uzmanlarla birlikte olayın kundaklama olup olmadığını araştırıyor. Polisten alınan bilgiye göre, patlama alanında depolanan İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma yaklaşık 30 ton ‘mühimmat’ ve yılbaşı gecesinde el konulan birkaç yüz kilo havai fişek düzenli aralıklarla patlatılıp, imha ediliyordu. En son mart ve nisan aylarında imhalar yapılmıştı. Güvenliği sağlamak için patlayıcılar sürekli ıslatılıyor. Ayrıca yangın önleme konsepti çerçevesinde burada, yangından korunma koridorları ve yangın alarm sistemi bulunuyor.

Berlin’de yangın kontrol altında ama tehlike devam ediyor

Berlin’de yangın kontrol altında ama tehlike devam ediyor
İLK PATLAMA DEĞİL
Polis kontrolünde olan imha alanı 1950’den beri var. Bu ilk patlama değil. Kimi zaman can kayıplarının da yaşandığı patlamaların ilki 1957 yılında meydana geldi. 1991, 1992, 1994, 2002, 2004, 2005 yıllarında da patlamaların meydana geldiği alanla ilgili tartışmalar yeniden alevlendi. Yetkililer, daha güvenli bir yer araştırıldığını ama Berlin’de böyle bir yer bulunamadığını ifade etti. Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey, Grunewald’daki yangının Berlin’in savaş sonrası yaşadığı benzersiz bir olay olduğunu söyledi. Grunewald’daki durumu takip etmek için tatilini yarıda kesen Giffey “Bu imha alanıyla gelecekte nasıl başa çıkacağımızı ve böyle bir yerin Berlin’in içinde bulunmasının doğru olup olmadığını düşünmeliyiz” dedi.
Berlin’de yangın kontrol altında ama tehlike devam ediyor

Berlin’de yangın kontrol altında ama tehlike devam ediyor
‘ORMAN BÖLGESİ, YERLEŞİM ALANI DEĞİL’
Patlayıcı imha alanının uzun yıllardır Grunewald’da olduğunu söyleyen Giffey, “Berlin bölgesinde bu çapta ve en uygun yer burası, başka bir yer yok. Burası orman bölgesi, yerleşim alanı değil” dedi. Kendi sorumluluğunda olan bölge için polis de, “Berlin polisi geçmişte defalarca imha alanını başka bir yere taşımayı düşündü, ancak tüm Berlin’de burayı taşıyabilecek yeterli alan yok” açıklaması yaptı. Yetkililer yangının çıkış sebebiyle ilgili araştırmaların devam ettiğini, değerlendirmeler sonrasında imha alanıyla ilgili karar verileceğini söylüyor.