‘Belediye Başkanı neden katılmadı?’

Güncelleme Tarihi:

‘Belediye Başkanı neden katılmadı’
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 25, 2022 11:17

Bayreuth Belediye Meclis Üyesi (SPD) Halil Taşdelen’in, evinin önünde aşırı sağcı biri tarafından saldırıya uğraması ve her geçen gün artan ırkçı saldırılar için ‘sessiz protesto’ mitingi düzenlendi.

Haberin Devamı

BAYREUTH Göç ve Uyum Danışma Kurulu tarafından organize edilen ve Bayreuth Marktplatz’da gerçekleşen ‘sessiz protesto’ mitingine, SPD Bavyera milletvekili ve SPD Bavyera Genel Sekreteri Arif Taşdelen, Avrupa Parlamentosu milletvekili İsmail Ertug, Nürnberg Metropol Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar, avukat Yaşar Saldıray, Bayreuth Belediye Meclis Üyesi Mustafa Cavid, Dr. Thorsten Lang, Bayreuth Uyum Meclisi üyeleri Taner Ekici, Ersan Uzun, Murat Tunç ile birlikte Taşdelen’in ailesi, Göç ve Danışma Kurulu üyeleri, ‘Liyakat Nişanı’ sahibi Halil Taşdelen’e destek için katıldı.

‘BU KİŞİŞEL BİR SALDIRI DEĞİL’
Mitingle ilgili açıklama yapan Arif Taşdelen, şunları söyledi: “Halil Taşdelen’e yapılan saldırıyı kınamak ve Almanya’nın farklı kentlerinde her geçen gün artan ırkçı saldırılara dikkat çekmek için barışçıl bir şekilde sloganlar atmadan bizde ırkçılığın olmadığını hazırlanan boyalı yazılı afişlerle anlatmak ve bölgemizdeki ırkçılığı dile getirmek istedik. Bu, hepimizi ilgilendiren bir konu. Neticesinde NSU katillerinin de bu şekilde saldırdıklarını gördük. Bu nedenle saldırganın bireysel hareket içerisinde olduğuna inanmıyorum. Yakalanması bizi rahatlattı. Bu miting sadece Halil Taşdelen’e yapılan saldırıya karşı düzenlenen bir miting değil. Sağ teröre, buradaki yabancıların dışlanmasına karşı yapılan bir miting. O yüzden katlım iyi fakat daha iyi olabilirdi. Mitinge Bayreuth Belediye Başkanı Thomas Ebersberger’in de katılmasını, temsilcisini göndermesini ya da ırkçılığı kınayan bir mesaj göndermesini beklerdik. Maalesef Belediye Başkanı Ebersberg rengini belli etti. İster istemez ırkçı saldırılara duyarsız kaldı ve hiç tepki göstermedi? ‘Başkan ırkçı saldırılara karşı değil mi, ırkçı saldırıları mı destekliyor’ diye düşünmeye başlayarak, bazı siyasetçiler gibi ‘Belediye Başkanı da rengini gösterdi’ demek zorunda kaldık. Ebersberger’in duyarsızlığına karşı, her türlü ırkçı saldırıya karşı duyarlı olan seçme ve seçilme hakkına sahip vatandaşlarımızın önümüzdeki seçimlerde bu durumu dikkate almasını bekliyorum.”

‘Belediye Başkanı neden katılmadı’
‘AİLECE ENDİŞE EDİYORUZ’
Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann da Bayreuth halkının ırkçı saldırılara karşı duyarlı ve dikkatli olması gerektiğini, saldırganın silahla birlikte yakalandığını açıklarken, Bayreuth Polisi de yaptığı açıklamada, saldırganın ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldığını ve gözetim altındayken ortadan kaybolduğunu, üç gün sonra da Hof kentinde silahlı bir şekilde yakalandığını doğruladı. Saldırgan tekrar yakalanınca ailece rahatladık fakat bunun bireysel bir durum olmadığı gözler önünde. Bir insan polis kontrolü altında ortadan kayboluyor ve Bavyera İçişleri Bakanı Hermann’ın açıklamasından üç gün sonra yakalanıyor. Bu ırkçının organize bir saldırı yaptığı ve ırkçıya destek veren yardımcılarının olduğu gözler önünde. Bu bir işarettir ve geçmişteki NSU saldırılarında buna benzer hadiseler gördük. Her zaman bireysel saldırgan falan denildi ama sonardan ortaya çıktı ki, bunlar çok iyi organize olmuş. Tek hedef olarak da Türkler var. Türkler NSU’nun hedefinde.”

Haberin Devamı

‘IRKÇI SALDIRILAR HAFİFE ALINAMAZ’
Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (tgmn) Başkanı Bülent Bayraktar ise şöyle konuştu: “Bayruth Belediye Meclis Üyesi Halil Taşdelen’e yapılan ırkçı saldırı dahil tüm yabancılara yönelik yapılan ırkçı saldırıları nefretle kınıyoruz. Irkçılık ve ayrımcılık herkesi ilgilendiriyor. Irkçı saldırılar hafife alınamaz, saldırganlar ve yakın çevresindekiler sıkı takibe alınmalıdır. Derneğimiz, Irkçılığa Karşı Mücadele Birliği’nin (Allianz gegen Rechtsextremismus inder Metropolregion Nürnberg) üyesidir. Irkçı saldırıyı gerçekleştirenlerin polis tarafından kısa sürede tespit edilmesi sevindirici bir gelişmedir. Umarım hak ettikleri caydırıcı cezayı alırlar. Irkçılığa karşı diğer kurumlar, yerel ve eyalet bazında siyasetçiler, Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann ve Arif Taşdelen ile sürekli irtibattayız. Bilinmesi gereken, ırkçılığa ve ırkçı saldırılara karşı müşterek mücadele edebiliriz.”
Mitingde, ‘Irkçılığa Karşı Mücadele Birliği’nin afişi ile Nürnberg Metropol Türk Toplumu’nun afişi olan ‘Türk Toplumu Irkçılığa Karşı’ ve ‘Bu Afiş Sadece Siyah Beyaz’ afişleri yer aldı.

BAKMADAN GEÇME!