GeriAvrupa Beate Zschaepe hastalandı duruşma ertelendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beate Zschaepe hastalandı duruşma ertelendi

Beate Zschaepe hastalandı duruşma ertelendi
refid:28183789 ilişkili resim dosyası

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının bugünkü duruşmasının baş sanık Beate Zschaepe'nin rahatsızlığı sebebiyle görülmediği bildirildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde bugünkü duruşma öncesi yapılan açıklamada, Zschaepe'nin rahatsızlığından dolayı bugünkü duruşmanın yapılmayacağı belirtildi ancak Zschaepe'nin rahatsızlığı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

NSU davasında bugün görülmesi planlanan 186'ıncı duruşmada aşırı sağcı çevreden üç tanığın dinlenmesi planlanıyordu. Davada bir sonraki duruşma 24 Şubat'ta yapılacak.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar düzenleyen ve çok sayıda soygun yapan NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011 tarihinde bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü. NSU terör örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle yargılanan Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin kullandığı hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.

NSU davası, 6 Mayıs 2013 tarihinde Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde başlamıştı. NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi olan Zschaepe, tutuklu olarak yargılandığı davada susma hakkını kullanıyor. Mahkemede, Zschaepe'nin yanı sıra örgüte yardım ve yataklıkla suçlanan dört sanık daha yargılanıyor.

False