Başbakan’ın sert tepkisi geri adım attırdı: Benim düşüncemin ne önemi var ki!

Başbakan’ın sert tepkisi geri adım attırdı: Benim düşüncemin ne önemi var ki

Hollanda’nın Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, ülke genelinde alınan burka yasağını şehrinde uygulamayacağını açıklamıştı. Başbakan Mark Rutte’nin sert tepkisi yüzünden geri adım attı ve yasağı uygulayacağını söyledi.

Haberin Devamı

HOLLANDA senatosu 5 ay önce uzun süredir üzerinde tartışılan burka yasasını onayladı. Hollanda’nın başkenti Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema ise ülkede onaylanan burka yasağını başkentte uygulamayı düşünmediğini açıkladı. Halseme’nin ardından Rotterdam ve Utrecht Belediyelerinin de benzer açıklamaları üzerine Hollanda İçişleri Bakanı Kajsa Ollongren, “Burka yasağını belirli bir müddet için askıya aldım” açıklamasını yaptı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de “Yasak er ya da geç uygulanacak” demişti.

YASAĞA KARŞIYIM AMA YASALAR HEPİMİZ İÇİN
Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin “Burka yasağı büyük şehirler olmak üzere bütün ülke genelinde uygulanacak” yönündeki sert açıklamaları karşısında Amsterdam Belediye Başkanı Halsema geri adım atarak, “Burka yasağı Amsterdam için de geçerli olacak” dedi.
Geri adım atmasının ardından gelen yoğun tepkiler üzerine de “Her ne kadar burka yasağına karşı olsam da yasalar ülke genelinde geçerlidir. Evet burka yasağına bir kez daha belirteyim ki sıcak bakmıyorum ama yasaların uygulanması gerekiyor. Benim burka yasağı hakkında düşüncemin ne önemi olabilir ki?” dedi.
Utrecht ve Rotterdam belediyesinden burka yasağının uygulapıp uygulanmayacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Haberle ilgili daha fazlası: