GeriAvrupa Bakanlar Kurulu onayladı... Artık aşı olanlar...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakanlar Kurulu onayladı... Artık aşı olanlar...

Bakanlar Kurulu onayladı... Artık aşı olanlar...

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, tamamen aşılananlar için Kovid-19 tedbirlerinin gevşetilmesine ilişkin hazırlanan yönetmeliğin Bakanlar Kurulu’nda kabul edildiğini açıkladı.

Kovid-19 salgınında sağlığı ve hayatı korumak için temel hakların kısıtlandığına işaret eden Lambrecht, “Kısıtlamalar için sebepler kalktığında temel hakların yeniden tesis edilmesi lazım. Tamamen aşılananların ve hastalığı geçirip iyileşenlerin virüsü bulaştırma riskinin büyük ölçüde azalması durumunda bu alınan önlemelerin de dikkate alınması lazım. Şimdi biz bunu uyguladık” dedi. Lambrecht ayrıca bunun normalleşmeye doğru atılan önemli bir adım olduğunu kaydetti. Bakanlar Kurulu’nda kabul edilen yönetmeliğe göre, tamamen aşılananlar ile Kovid-19’u atlatıp iyileşenler negatif test sonucuna sahip olanlarla eşit duruma getirilecek. Böylelikle tamamen aşı olanlar ve iyileşenler, temas ve dışarıya çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacaklar ancak maske takma ve mesafe kuralına uyma zorunluluğu devam edecek.
Yönetmeliğin, Federal Meclis’te ve Eyaletler Meclisi’nde görüşülmesinin ardından hafta sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor. Almanya’da devam eden aşı kampanyasında 3 Mayıs itibariyle 23 milyon 852 bin 426 kişiye Kovid-19 aşısının ilk dozu, 6 milyon 771 bin 476 kişiye ikinci dozu yapıldı. Böylelikle ülkede 27 Aralık 2020’den bu yana 30 milyon 623 bin 902 doz aşı uygulandı.

False