Avrupa’nın en iyi bestekârı

Avrupa’nın en iyi bestekârı

Avrupa’nın En İyi Bestekarı ödülünü, Türkiye kökenli piyanist Sinem Altan kazandı. Altan, ödül haberini, tatil için gittiği İstanbul’da öğrendi.

Haberin Devamı

Almanya’da düzenlenen ve dokuz ülkeden müzisyenlerin yarıştığı Young Euro Classic Müzik Festivali’nde, Avrupa’nın En İyi Bestekarı ödülünü, piyanist ve besteci Sinem Altan kazandı. Altan, Berlin’de festival çerçevesinde Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın dünya prömiyeri olarak icra ettiği ‘Hafriyat’ adlı parçasıyla 5 bin Euro’luk ödüle layık görüldü.

Berlin’de yaşayan Sinem Altan, Hürriyet’e duygularını şöyle anlattı:
“Berlin’deki konserden sonra tatile çıktım. İstanbul’da tam eve girdim, telefonum çaldı. Festival yöneticisi Dieter Rexroth arıyordu ve ‘Yarışma çok çekişmeli geçti. Uzun tartışmalardan sonra jüri sizin parçanızı ödüle layık gördü’ dedi. Benim için çok büyük bir sürpriz oldu. Jürinin ödül gerekçesi de çok güzel... ‘Eserin oryantal ve dinamik dokusu bizi çok etkiledi’ diyor. Hafriyat parçasını Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası, İstanbul’da da seslendirdi. 2 bin kişi dinledi.”

NEDEN HAFRİYAT?

“Hafriyat çok uzun bir sürede oluştu. Bu esere içimi döktüm. Doğayla insanın mücadelesini, bu mücadelede doğayı bozmasını anlattım. Ama hafriyat kelime anlamıyla inşaat atığı aynı zamanda. Hafriyat, çocukluğumu bıraktığım memleket ile şu anda yaşadığım Almanya arasında bir yolculuk. Kalmak ile göçmenin sonsuz bir inşaat olduğu düşünülürse, bununla insanın göçle yabancılaşmasını, içindeki hafriyatı besteledim. Bunu yaparken Anadolu müziğinden yararlandım. Anadolu müziği elementleriyle harmanladım.”

BERLİN'E 11 YAŞINDAYKEN BURSLU GELDİ

Sinem Altan, 1985 yılında Ankara’da doğdu. 11 yaşında burslu olarak Berlin’e Hanns Eisler Müzik Akademisi’ne geldi. Akademiyi bitirdikten sonra Berlin’de kalan Altan, Maxim Gorki Tiyatrosu’nda müzik yönetmenliği ve tiyatro fon müziği yapıyor. Sinem Altan, Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Franz Schubert, İgor Stravinsky’den çok etkilendiğini söylüyor.

Haberle ilgili daha fazlası: