GeriAvrupa Saatlerinizi ileri aldınız mı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saatlerinizi ileri aldınız mı

Saatlerinizi ileri aldınız mı

Avrupa’da gün ışığından daha fazla yararlanmak için bugün yaz saati uygulaması başladı. Ekim ayında bir saat geri alınan saatler, bu gece yarısı saat 02.00’de bir saat ileri alındı. Türkiye’de ise yaz saati uygulaması olmadığı için saatler ileri alınmadı.

BÖYLECE Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre ve Danimarka ile Türkiye arasındaki saat farkı ikiden bire, İngiltere ile üç olan saat farkı da ikiye indi. Avrupa Birliği (AB) de yaz ve kış saat uygulamasına son vermeyi planlıyor. Geçen yıl Avrupa Parlamentosu’nda (AP) farklı saat uygulamasından vazgeçmek için yapılan oylama 192 ret oyuna karşı 410 oyla kabul edilmişti. Yaklaşık bir yıldır üye ülkeler kararı tartışıyor. Ancak AB, 2021 yılında uygulamanın son bulmasını planlıyor.
AB dönem başkanlığını yürüten Hırvatistan, konuyla ilgili herhangi bir çalışma yapmadı. 1 Temmuz’da başkanlığı üstlenecek Almanya’nın da bu konuda herhangi bir çalışma yapması beklenmiyor. Üye ülkeler yaz saati uygulamasının mı yoksa kış saati uygulamasının mı yürürlükte kalması konusunda henüz net bir karara da varamadı. Bu konuyla ilgili tartışmalar sürüyor

 

False