GeriAvrupa Atalarımız mavi rengi görmüyor muydu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Atalarımız mavi rengi görmüyor muydu?

Atalarımız mavi rengi görmüyor muydu?
refid:28348467 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Geçen hafta bir elbisenin “mavi ve siyah” mı yoksa “altın rengi ve beyaz” mı olduğu ile ilgili tartışmaların sosyal medyanın gündemine oturmasının ardından, bilim insanları renk algılarımız ile ilgili şaşırtıcı bir gerçeği daha ortaya çıkarttı.

İlk çağ metinlerinde “mavi” renkten hiç bahsedilmediğini ve konuştuğu dilde mavi renge karşılık gelen bir kelime bulunmayan insanların bu rengin varlığını fark edemediğini tespit eden uzmanlar, insanların renk algısının kullandıkları dillerle doğrudan bağlantılı olduğunu belirtti.

İLYADA’DA MAVİ RENK YOK

Business Insider’dan Kevin Lora konu ile ilgili kaleme aldığı makalede Antik Yunan şairi Homeros’un denizleri “Şarap kırmızısı” olarak tanımladığını fark eden İngiltere eski başbakanı William Gladstone’un İlyada destanındaki renk referanslarını saydığını ve “Dev eserde mavi kelimesinin bir kez bile geçmediğiniİ fark ettiğini söyledi.

Alman dil uzmanı Lazarus Geiger’in ise mavi rengin sadece Antik Yunan metinlerinde değil, Kuran’da, İbranice yazılmış İncil’de ve tarihi Çin hikayelerinde de hiç geçmediğini tespit ettiğini açıklayan Lora ilk mavi boyayı üretmeyi başaran Mısırlılar’ın Mavi renk için özel bir kelime kullanan ilk uygarlık olduğu belirtti.

HALA MAVİ RENGİ YEŞİLDEN AYIRAMIYORLAR

Lora, mavi rengin Mısır’dan dünyaya yayıldığını ve tüm uygarlıkların zamanla mavi rengi tanımaya başladığını belirtirken, Nambiya’da halen kullandıkları dilde maviye karşılık gelen bir kelime bulunmayan kabilelerin yaşadığını belirtti.

Nambiya’nın Himba kabilesi üzerinde yapılan testlerde, kabile üyelerinin kendilerine gösterilen ve üzerinde 11 yeşil ve 1’de mavi kare bulunan ekranda “farklı olan kareyi” bulmayı başaramadığının görüldüğünü söyleyen Lora insanların renk algısının kullandıkları dil ile doğrudan bağlantılı olduğunu belirtti.

BİZİM DE GÖREMEDİĞİMİZ RENKLER VAR

Ancak bu kabilenin bizim yeşil olarak tanımladığımız renk tonları için onlarca farklı kelime kullandığını belirten uzmanlar, Himba kabilesi üyelerinin aralarında farklı bir yeşil tonunun bulunduğu 12 “yeşil” kare içeren bir ekrana baktıklarında, farklı kareyi kolaylıkla işaret ettiklerini söyledi.

Kullandıkları dilde yeşil rengin tonlarını tanımlamak için tek bir kelime bulunan kişilerin ise ekrandaki karelerden hangisinin farklı olduğunu bir türlü bulamadığı açıklandı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle