Asgari ücretlere temmuz zammı

Asgari ücretlere temmuz zammı

Almanya’da temmuz ayında yine birtakım yeni yasa ve uygulamalar yürürlüğe girdi. Koronavirüs pandemisiyle ilgili tedbirlerin artık federal düzeyde alınmamasından, asgari ücrete yapılan zamma, konut modernizasyonuna ilişkin sunulan teşviklerin artmasından internet ortamındaki şans oyunlarına verilen izine kadar hayatımıza bir dizi yenilikler girdi girecek. 1.07.2021 itibariyle Almanya’da geçerli olan yenilikleri siz değerli okurlarımız için derledik.

Haberin Devamı

Asgari ücretlere temmuz zammı
BAKICILARA ZAM KIYAĞI
Bu yılın ocak ayında artırılan asgari ücret, 1 Temmuz’da tekrar zam gördü. Almanya’da 2015’ten bu yana yürürlükte olan asgari ücret uygulamasına göre, asgari ücretlere iki yılda bir ayar yapılıyor. Bu yılki zamlar ise iki aşamalı olarak aylıklara yansıtıldı. Ocak 2021’de 9.50 euroya yükseltilen asgari saat ücreti bu aydan itibaren 9.60 euroya çıktı. Edinilen bilgiye göre, 1.07.2022’ye kadar asgari saat ücreti 10.45 euro seviyesine çıkacak. Almanya’da yıllardır düşük ücret aldıkları için şikâyetçi olan hemşireler ve bakıcılara ise özel kıyak geçildi. 1 Temmuz’dan itibaren sağlık sektörünün olmazsa olmazları olan bakıcılar ve hemşirelerin asgari saat ücreti 15 eurodan 15.40 euroya yükseltildi. Bakım sektörüne yapılan zam kıyağının özellikle Almanya’nın doğu eyaletlerinde çalışanların yanı sıra, kırsal kesimde görev yapan sağlık çalışanların yüzünü güldürecek.

PANDEMİ ÖNLEMLERİ
Geçen yıl patlak veren koronavirüse bağlı pandemiden sonra alınan önlemlerde eyaletler arasında eşgüdümü sağlamak için 23 Nisan’dan bu yana insidans değeri 100’ün üzerinde olan her yerde uygulanan, Türkçede kelime anlamı itibariyle ‘Federal Acil Fren Yasası’ anlamına gelen ‘Bundesnotbremse’ uygulaması, 30.06.2021 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırıldı. Bunun neticesinde okul, gastronomi, sosyal ve kültürel etkinliklerin yanı sıra sosyal temas ve sokağa çıkma konusunda federal düzeyde öngörülen kısıtlamalara ilişkin karar yetkisi tekrar eyalet yönetimlere verildi.

Haberin Devamı

İŞ GÜVENLİĞİ
Federal Acil Fren Yasası’nın yürürlükten kaldırılmasıyla birlikte koronavirüs pandemisi kapsamında ülke genelinde işgüvenliği konusunda alınan tedbirlerde ve destekler de sona ermiş oldu. İş güvenliği konusundaki tedbirlerin devamının önemli olduğu kanaatine varan federal hükümet, bu tedbirlerin gevşetilmiş şekilde Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı tarafından 10.09.2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi. Örneğin işverenlerin çalışanlarına home-office, yani evde çalışma imkânını sunma mecburiyeti kaldırıldı. İşverenler, işyerine gelip çalışmanın dışında seçeneği olmayan personel için haftada iki kez koronavirüs testi imkânını bundan sonra da sunmak zorunda olacaklar.

TEST UYGULAMASI GEVŞETİLDİ
Bu konuda getirilen yenilik şu oldu: Eğer işveren başka tedbirlerle teste benzer uygulamalarla işyerinde sağlık güvencesini sağlayabildikleri veya çalışanlar çifte aşı olduklarını belgeledikleri takdirde, o zaman koronavirüs testine gerek kalmıyor. Ofislerde çalışan personel sayısını, mümkün olduğu kadar asgari düzeyde kalması, hijyen ve planlarının oluşturulması ve sosyal mesafenin korunması, çalışma masaları arasında separatörlerin konulması gibi enfeksiyon koruma tedbirlerine devam edilmesi gibi uygulamalarda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Sosyal mesafelerin korunamadığı ortamlarda ise işveren çalışanlarına maske temin etmek zorunda. Ofislerde kişi başına en az 10 metrekarelik hareket alanı sağlama şartı ise kaldırıldı.

Haberin Devamı

DEVAM EDECEK: Emekli aylıklarına temmuz ayında zam var mı? KOVİD-19 nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları gevşetiliyor mu?


3G ŞEBEKE AĞI
MİADINI DOLDURDU
İletişim alanındaki teknolojinin her gün ve hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte 3G olarak adlandırılan ilk nesil internet şebeke ağı Almanya’da artık miadını doldurdu. Cep telefonuyla internete erişmeye yarayan 3G şebeke ağının yerini LTE gibi daha hızlı erişim sağlayan şebeke aldı. Almanya’nın önde gelen telekomünikasyon kuruluşları Telekom ve Vodafone, 30 Haziran itibariyle 3G şebeke ağının fişini çekerken, O2 yani Telefonica ise 1 Temmuz’dan itibaren 3G şebekesini devre dışı bıraktı.

Haberin Devamı

4G VE 5G DÖNEMİ
Boşalan şebeke frekanslarının ise internet sunucuları tarafından hizmete sunulan 4G (LTE) veya 5G özellikli şebekeler için kullanılacağı bildiriliyor. Cep telefonu kullanıcıları için bu yenilik ne anlama geliyor? CHECK24 adlı internet karşılaştırma portalı yöneticisi Markus Gössler, bu konuda yaptığı açıklamada, 3G tarifesine sahip olan kullanıcıların otomatikman 4G şebekesine kaydırıldığını belirtiyor. Gössler, tüketicilere yine de internet erişimi konusunda SIM kartlarının veya cep telefonlarının LTE şebeke ağıyla uyumlu olup olmadığına dikkat etmelerini öneriyor. Eski model cep telefonlarının çoğu kez LTE şebekesiyle uyumlu olmadığı uyarısı da yapıldı.

Haberin Devamı


KfW TEŞVİKLERİNDE
YENİ KURALLAR DİKKAT
Almanya’da ev veya konut inşa eden veya konutunda modernizasyon çalışması yapanların, kısa adı KfW olan Federal Kalkınma Bankası’nın sunduğu teşviklerden yararlanmak istediklerinde, bu konuda getirilen yeni kurallara dikkat etmeleri gerekiyor. Enerji tasarruflu konut yapımı veya modernizasyonu konusunda KfW bankası ile Ekonomi ve İhracat Denetim Kurumu tarafından ortak sunulan birçok teşvik programı, 1 Temmuz itibariyle, kısa adı BEG olan Federal Enerji Tasarruf Teşvik Programı adı altında birleştirildi. Yapılan değişiklikle, enerji tasarrufu amaçlı konut yapımı ve modernizasyon çalışmalarına sunulan teşviklerin daha cazip hale getirilmesi amaçlanıyor. Artık bundan sonra bu konuda sunulan birçok teşvikten yararlanmak için tek bir başvuru yeterli olacak.

Haberin Devamı


SANAL ŞANS
OYUNLARINA İZİN
Almanya’da bu ayın başından itibaren internet ortamındaki şans oyunlarına izin verildi. Bu konuda federal düzeyde imzalanan yeni Şans Oyunları Devlet Sözleşmesi uyarınca, sanal ortamda şans oyunlarını federal düzeyde kontrol eden bir denetim kurumu oluşturuldu. Ayrıca kumar oyunlarından men edilenlere ilişkin merkezi bir denetim mekanizması da kuruldu. Bilindiği gibi şimdiye dek sadece Almanya’nın kuzeyinde bulunan Schleswig-Holstein Eyaleti’nde sanal şans oyunlarına izin veriliyordu. Şans oyunları konusunda eyaletler arasındaki denetim ve uygulamalarda eşgüdümü sağlamak amacıyla imzalanan yeni şans oyunları sözleşmesine göre, şans oyunlarına katılmak için kullanıcılar kimlik bilgileriyle ve özel şifreli bir oyun hesabı açtırmak zorundalar. Bu sayede 18 yaşın altındakilerin internette şans oyunu oynamaları engellenmek isteniyor.

BİN EURO SINIRI GETİRİLDİ
Ayrıca, kullanıcılar oyun hesaplarına ayda en fazla bin euroya kadar para havale edebilecekler ve bu miktardan fazla parayı şans oyunlarında kullanamayacaklar. Spor ve bahis oyunlarında olduğu gibi internetteki şans oyunlarında ortaya konulan paradan yüzde 5.3 oranında vergi kesilecek. Berlin Senatosu tarafından yapılan açıklamaya göre, ayrıca özel şirketler tarafından sunulan online poker oyunlarına ve slot makineleri olarak da adlandırılan, halk arasında ‘tek kollu canavar’ olarak bilinen oyun otomatlarına sanal ortamda erişim imkânı getirildi. Amacın, bu konuda olası karaborsa oyunlarının önüne geçmek olduğu bildirildi.