Almanya’nın 200 bin sağlık personeline ihtiyacı var, yurtdışından almadan bu sorunu çözemeyiz

Almanya’nın 200 bin sağlık personeline ihtiyacı var, yurtdışından almadan bu sorunu çözemeyiz

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ülkede 80 bin sağlık personeli açığı bulunduğunu belirterek “2030 yılına kadar bu rakam 200 bini bulacak. Yurt dışından almadan bu sorunu çözemeyiz” dedi.

Haberin Devamı

ALMANYA Sağlık Bakanı Jens Spahn, sağlık sektöründe 80 bin bakıcı personel açığı bulunduğunu söyledi. 2030’a kadar bu rakamın 200 bini bulacağına dikkati çeken Spahn, konuya ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere gittiği Meksika’da ilgili kurumlarla iyi niyet anlaşması imzaladı.
ZDF kanalına açıklamalarda bulunan Spahn, yurtdışından bakıcı personel ihtiyacının hiç olmadığı kadar büyük olduğuna dikkati çekerek, “Yurt dışından bakıcı personel gelmeden bu işi çözülemez. Halihazırda 80 bin açığımız var. Bremen Üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre bu eksik her yıl on binlerce artarak devam ediyor. 2030 yılına kadar bakım hizmeti sunacak 200 bin sağlık personeline ihtiyacımız olacak” diye konuştu.
Almanya’nın dünyanın ikinci yaşlı ülkesi olduğuna vurgu yapan Spahn, özellikle nüfusu genç ülkelerle iş birliği yapmak istediklerini bildirdi. Bakıcı personel açığının Meksika ve Filipinler gibi genç nüfuslu ülkelerden gelecek iş gücüyle karşılanacağı tahmin ediliyor.

Haberle ilgili daha fazlası: