Almanya’da zorunlu askerlik tartışması

Güncelleme Tarihi:

Almanya’da zorunlu askerlik tartışması
Oluşturulma Tarihi: Şubat 01, 2023 12:28

Savunma Bakanı Pistorius, “Zorunlu askerliği askıya almak bir hataydı” dedi, Almanya’da yeni bir tartışma başladı. FDP net bir şekilde zorunlu askerliğe karşı çıkarken, Alman Yedek Askerler Derneği Başkanı Patrick Sensburg, zorunlu askerlik için açık bir talepte bulunduklarını söyledi.

Haberin Devamı

ALMANYA’da göreve yeni atanan Savunma Bakanı Boris Pistorius’un zorunlu askerliğin kaldırılmasını hata olarak nitelemesi ve ardından zorunlu askerliğin yeniden olabileceği yönündeki açıklamasından sonra yeni bir tartışma başladı. Süddeutsche Zeitung’a konuşan Pistorius, “Bana bir sivil, bir vatandaş, bir politikacı olarak sorarsanız, zorunlu askerliği askıya almak bir hataydı” dedi. İktidarın küçük ortağı FDP ise zorunlu askerliğe net bir şekilde karşı çıkıyor. Federal Maliye Bakanı ve FDP Genel Başkanı Christian Lindner, “FDP için zorunlu askerlik hizmeti tartışmaya açık bir konu değildir. Bu hayali bir tartışma” dedi. Tüm çabaların Alman Ordusu’nun son derece profesyonel bir ordu olarak güçlendirilmesi üzerinde yoğunlaştırılması gerektiğini belirten Lindner, ekonomideki vasıflı işçi sorununa dikkati çekti. Zorunlu askerlik olması halinde bir grubun tamamının eğitimden uzak tutulacağını ve vasıflı işçi açığı göz önüne alındığında bunun tüm ekonomik sektörlerde ‘büyük zarara’ neden olacağını ifade eden Lindner, genç neslin salgında çok şey kaybettiğini ve yeni bir zorunlu hizmet konusunda herhangi bir ‘spekülasyon yapılmaması gerektiğini’ söyledi.

Almanya’da zorunlu askerlik tartışması

Christian Lindner

Haberin Devamı

‘SAVUNMA İÇİN YETERLİ DEĞİL’
Federal Meclis Savunma Komisyonu Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) ise Süddeutsche Zeitung’a verdiği demeçte, zorunlu askerlik hizmetinin yeniden getirilmesi halinde ekonomik açıdan ve toplum için ciddi sonuçlar doğuracağına dikkati çekti. Vasıflı eleman sıkıntısının karar alırken önemli rol oynayacağını belirten Zimmermann, “Prensip olarak, zorunlu hizmetin sona ermesi sadece barış zamanlarında geçerlidir. Gerginlik ya da savunma durumunda yeniden etkinleştirilebilir” diye vurguladı. Ancak Zimmermann, basit bir şekilde “Evet” ya da “Hayır” demenin çok dar bir bakış açısı olacağını vurguladı. Alman Yedek Askerler Derneği Başkanı Patrick Sensburg, Welt’e verdiği demeçte, dernek olarak zorunlu askerliğin yeniden getirilmesi için açık bir talepte bulunduklarını söyledi. Sensburg, Almanya’nın zorunlu askerlik hizmeti olmadan savunulamayacağını vurgularken, yaklaşık 200 bin asker ve 100 bin yedek askerin acil bir durum için yeterli olmayacağını savundu.

BAKMADAN GEÇME!