GeriAvrupa Almanya’da yeni tartışma... Bilim insanları...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da yeni tartışma... Bilim insanları...

Almanya’da yeni tartışma... Bilim insanları...

Almanya’da koronavirüse karşı mücadele kapsamında hayata geçirilen kısıtlamaların gevşetilmesi tartışmaları yoğunlaşırken, bu konuda Alman hükümetinin bilim insanlarını ‘propaganda aracı’ olarak kullandığı ileri sürüldü.

HÜKÜMETE danışmanlık hizmeti sunan ‘Uluslararası Bilim Akademisi’ (Leopoldina) uzmanlarını federal hükümetin ‘propaganda aracı’ olarak kullandığı belirtildi. Kendisi de uzmanlar arasında yer alan ve Lozan Üniversitesi’nde görev yapan Alman Prof. Michael Esfeld, hükümetin daha ziyade kendi görüşünü savunan ve duymak istediklerini söyleyen bilim insanlarını ön plana çıkardığını, bu yaklaşımın bilime de zarar verdiğini söyledi.
Ekonomi felsefesi profesörü Michael Esfeld, geçen yıl aralık ayında Leopoldina uzmanlarının katı kısıtlamalar talep ettiğini ve bunun Başbakan Angela Merkel’in beklentisi doğrultusunda olduğunu hatırlatırken, “Bu durum tüm bilim insanlarının aynı kefeye konulduğu anlamına geliyor. Bu da bilime ve bilim insanlarına güven kaybına yol açıyor” dedi. Prof. Esfeld, Alman hükümetini, beklentileri doğrultusunda görüş belirten bilim insanlarını istismar edip ‘propaganda aracı’ olarak kullanmakla suçladı.

False