GeriAvrupa Almanya'da "soykırım" iddialarına karşı yürüyüş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya'da "soykırım" iddialarına karşı yürüyüş

Almanya'da "soykırım" iddialarına karşı yürüyüş
refid:28797560 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Almanya'nın başkenti Berlin'de Türklerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları tarafından ''Soykırım iftiralarına karşı dostluk ve barış buluşması'' yürüyüşü düzenlenecek.

Yürüyüş, 25 Nisan cumartesi günü düzenlenecek. Yürüyüş öncesi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Berlin Türk Cemaati merkezinde bir araya gelerek son hazırlıkları görüştü.

Organizasyon komitesinden yapılan açıklamada, Atatürk'ün "Yurtta barış, dünyada barış" özdeyişini ilke edinen Türk milletini soykırımla suçlamanın tarihi gerçeklerle uyuşmadığı vurgulandı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Birinci Dünya Savaşı’nın gerçek hedefi Osmanlı yurdunun paylaşımıdır. Savaş öncesi ve sırasında Ermeni çeteleri, hiçbir zaman çoğunluk olmadıkları yerleşim bölgelerinde devlet kurmak hayaliyle emperyalist güçlerin desteğiyle etnik temizliğe girişmişlerdir. Osmanlı yönetiminin içinde bulunduğu savaş şartları gereği, cephe bütünlüğünü sağlamak ve ülke içinde çatışmayı önlemek amacıyla başvurduğu araç ise Tehcir Kanunu olmuştur. Tehcir, ağır savaş şartları nedeniyle başarılı yönetilememiş ve tehcir sırasında Ermeni vatandaşlarımız büyük acılarla karşılaşmıştır. Ne yazık ki aynı dönemde o zamanki Osmanlı topraklarında her kökenden milyonlarca insan savaş, salgın hastalıklar, açlık ve kıtlık nedeniyle hayatını kaybetmiştir."

Yaşanan olaylarda "ulusal, etnik, ırksal veya dinsel bir grubu, kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla sistematik ve kasıtlı fiillerin kesinlikle meydana gelmediği" ifade edilen açıklamada, böylesine tartışmalı bir konuyu tek yanlı Ermeni tezlerine dayandırmanın, Türkiye-Almanya ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerine hiçbir fayda sağlamayacağı belirtildi.

Yürüyüşe Berlin'de yaşayan binlerce Türk'ün katılması bekleniyor. Yürüyüşe destek veren sivil toplum kuruluşları ise şöyle:

Almanya Türk Konseyi (ATK), Atatürkçü Düşünce Derneği Berlin, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Azerbaycan Koordinasiya Merkezi (KAD), Barış İçin Diyalog Derneği (DIAF), Berlin Alperen Ocakları, Berlin Türk Cemaati (TGB), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Berlin, Interaktiv Derneği, İlahiyatçılar Derneği, İslam Kültür Merkezleri Birliği (VIKZ), Talat Paşa Komitesi, Türk Eğitim Derneği, Türk Okul Aile Birliği Schöneberg ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB).

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle