GeriAvrupa Almanya’da siyasi deprem!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya’da siyasi deprem!

Almanya’da siyasi deprem!

CDU Lideri Annegret Kramp Karrenbauer, parti meclisinde açıkladı: “Gelecek seçimlerde başbakanlığa aday değilim ayrıca parti başkanlığını da bırakıyorum.”

ALMANYA’nın doğu eyaletlerinden Thüringen’de yaşanan siyasi deprem, CDU Lideri Kramp Karrenbauer’i vurdu. 7 Aralık 2018’de iki rakibine karşı delegelerin yüzde 51.8 oylarıyla CDU Genel Başkanı seçilen Kramp Karrenbauer, bir yıl geçmesine rağmen parti içinde otorite sağlayamadı. Uzun süredir “Partiyi yönetemiyor” eleştirilerine hedef olan Kramp Karrenbauer, anketlerde de sürekli oy kaybediyordu. Gaflarıyla da gündemden düşmeyen CDU Lideri için Thüringen Eyaleti’nde partisine söz geçirememek, bardağı taşıran son damla oldu. Bugün yapılan parti meclisi toplantısında gelecek seçimlerde başbakan adayı olmaktan vazgeçtiğini açıklayan Kramp Karrenbauer’in bu konuda Başbakan Angela Merkel’e bir bilgi vermediğini söyledi.

SAVUNMA BAKANI KALIYOR
Parti içinden de destek bulamayan CDU Lideri Kramp Karrenbauer’in yaz mevsiminde partisinin başbakan adayı seçimini organize edeceği, parti genel başkanlığı ve başbakan adaylığının bir elde olması gerektiğini düşündüğü için parti başkanlığını da devredeceği kaydedildi. Ancak Kramp Karrenbauer, Savunma Bakanı olarak kalmaya devam etmek istiyor. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Kramp Karrenbauer’in Savunma Bakanı olarak Başbakan Angela Merkel’in tam desteğine sahip olduğunu söyledi.

GAFLARI BİTİRDİ
Kramp Karrenbauer kamuoyunda gaflarıyla da eleştirilerin hedefindeydi. Genel Başkan seçildikten kısa bir süre sonra Berlin’deki cinsiyetsiz tuvaletleri, “Ayakta mı, oturarak mı işemesini bilmeyen erkekler için” diye tanımlamıştı. Kramp Karrenbauer, Suriye’de Avrupa askerlerinin görev yapacağı güvenli bölge önerisiyle de hükumet ortağı SPD’nin yoğun tepkisini çekmişti. Gafları üzerine koltuğu tartışılan Kramp Karrenbauer, aralık ayında Leipzig’te yapılan kurultayda, delegeleri, “Benim öngördüğüm Almanya tablosu sizin istediğiniz tabloya uymuyorsa, o zaman bu işi burada ve hemen sonlandıralım” diye tehdit etmişti.

YERİNE KİM GELİR?
CDU Lideri Kramp Karrenbauer’in başbakan adaylığından vazgeçtiği haberi, parti içinde kimin başbakan adayı olacağı tartışmalarını başlattı. Gözler, başbakan adaylığı için adı geçen ve ‘Türk Armin’ olarak tanınan Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Başbakanı Armin Laschet ile Friedrich Merz’e çevrildi. Merz, CDU’nun koyu muhafazakar kanadını temsil ediyor. Ayrıca CDU’yla kardeş parti olan CSU Lideri ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in de adı başbakan adaylığı için geçiyor.

GABRIEL: ERKEN SEÇİM GELİYOR
CDU içinde yaşanan siyasi depremi değerlendiren SPD eski genel başkanı ve eski Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, büyük koalisyonun sonunun göründüğünü söyledi. Kramp Karrenbauer’in geri çekilmesini beklenen bir sonuç olarak niteleyen Gabriel şöyle dedi: “Thüringen CDU’da sözünü geçiremedi. Hiçbir yardımcısı ona orada destek çıkmadı. Thüringen’deki merkezi sorunu Merkel çözmek zorunda kaldı. Biz ikinci bir halk partisinin sonunu yaşıyoruz. SPD’den sonra CDU da parti içindeki gerilimlerin üstesinden gelemedi. Kanatlar giderek birbirinden çok uzaklaşıyor. Federal hükümet, SPD’deki aday yarışmasının ardından kısa bir süre içinde ikinci kez bir tıkanma yaşıyor. Ben bu işin uzun süreceğini sanmıyorum. Erken seçim geliyor.”

False