Almanya’da ‘Kesilmeli’ dediler, Türk doktorlar kurtardı

Almanya’da ‘Kesilmeli’ dediler, Türk doktorlar kurtardı

Bulgaristan’da iş kazası geçirerek sol el baş parmağını pres makinesine sıkıştıran Milko Ivanov’un parmağı, Türkiye’de yapılan 4.5 saatlik operasyonla kesilmekten kurtarıldı. Ivanov, Sofya ve Almanya’daki doktorlar baş parmağımın kesilmesi gerektiğini söylemişlerdi. Türkiye’de kurtardılar. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Haberin Devamı

BULGARİSTAN’da bir gıda şirketinin sahibi olan Milko Ivanov (52) 2 ay önce iş kazası geçirdi. Kaza sırasında 220 derecelik sıcak pres altında 3 dakikaya yakın kalarak ezilen sol el baş parmağının üst kısmı, tendonları, damarları ve cildi öldü. Sofya’da iki hastaneye başvuran, ardından sonuç alamayınca Almanya’ya giden Ivanov’a doktorlar, parmağının kurtarılamayacağını ve kesilmesi gerektiğini söyledi. Kazanın üzerinden zaman geçtikçe, yarada antibiyotiklere çok dirençli bir bakteri üredi. Parmağı kullanılmaz hale gelen Ivanov, Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Uğur Anıl Bingöl’e ulaştı. Ülkesinde ve Almanya’da kesilmesi gerekiyor denilen parmağı, antibiyotik tedavisi ve doku nakli ameliyatı sonrasında kurtuldu.

Haberin Devamı

Almanya’da ‘Kesilmeli’ dediler, Türk doktorlar kurtardı

YARA TEMİZLENDİ, DOKU ÜRETİLDİ
Doku nakliyle parmağı kurtardıklarını aktaran Doç. Dr. Bingöl, şunları söyledi: “Hasta geldiği zaman önce yarasını temizledik. Yarada hemen tüm antibiyotiklere dirençli bir bakteri üremişti. Antibiyotik tedavisine başlayarak enfeksiyonu ortadan kaldırdık. Yaranın olduğu bölgede yeni dokular üretmeye başladık. 1 hafta sonra da hastanın kolundan, damarlarıyla beraber doku alarak, yaralı bölgeye nakil yaptık ve parmağı kurtardık. Operasyon 4.5 saat sürdü. Hastanın parmağının sırt kısmı ve tendonu tekrar yapıldı. Hastanın belki parmağı eskisi gibi görünmeyecek ama eskiye yakın şekilde kullanabilecek. Estetik açıdan da görünümde bir miktar değişiklik olacak. Hasta, 3 hafta içinde günlük işlerine dönebilecek.”

Almanya’da ‘Kesilmeli’ dediler, Türk doktorlar kurtardı

İŞ KAZALARINDA TECRÜBELİYİZ
“Ülkemizde el yaralanmalarını iş kazası olarak sıkça gördüğümüz için tecrübeliyiz. Gelen hastalara ne yapılacağına hızlı şekilde karar verip, uygulamaya geçiyoruz. Bu tip yaralanmaların daha az olduğu ülkelerde uzman sayısı da yeterli olmayabiliyor. O yüzden tedavi seçimi yaparken geç kalınabiliyorlar. Türkiye onarım cerrahisinde bölgede ve dünyada en önemli ülkelerden biri haline gelmiştir.”

Haberle ilgili daha fazlası: