Almanya’da kanser hastası olmak

Güncelleme Tarihi:

Almanya’da kanser hastası olmak
Oluşturulma Tarihi: Kasım 05, 2022 12:11

Strube Vakfı, kuruluşunun 5. yılında Türk-Alman Enstütüsü (DTI-Mannheim) ile ortaklaşa çok anlamlı bir projeye imza attı. Kanser türleri hakkında bilgi vermek ve farkındalık yaratmak isteyen kuruluş aynı zamanda Avrupa’da uyumu ve demokrasi anlayışını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Haberin Devamı

2017 yılında kurulan Strube Vakfı, bu yıl ekim ayında beşinci yılını kutladı. Jürgen Strube’nin eşi ve Karin Strube’nin annesi Brigitte Strube anısına, eşi ve kızı Strube tarafından kurulan vakfın odak noktasında ‘belirli kanser türleri hakkında bilgi vermek’ yer alıyor. Bu amaçla vakıf, hazırladığı video içerikleriyle, kanser terapisi ve yardım önerileri hakkında bilgi ve tavsiyeler sunuyor. Vakfın sağlık okur-yazarlığını geliştirmeye yönelik araştırma projeleri, doktorlar ve bilim insanlarıyla iş birliği içinde yürütülüyor ve teşvik ediliyor. Vakfın ikinci önemli odak noktası ise, Avrupa’da uyumu ve demokrasi anlayışını teşvik etmeye yönelik proje ve araştırmalar.

‘SAĞLIK ALANINDA DİL ENGELİNİ AŞAN PROJE!’
Strube Vakfı’nın Türk-Alman Enstütüsü (DTI-Mannheim) ile ortaklaşa yürüttüğü proje, Türkçe konuşan göçmenlerin ve göç biyografisine sahip kişilerin, sağlık alanında yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Leukaemie Lotse Platformu (www.leukemia-lotse.de) kan kanseri (lösemi) hastalığına yönelik bilgiler vermekte ve Almanya’da sağlık hizmeti alan hastaların ve hasta yakınlarının sağlık alanında yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda hedef kitlesini genişletmek isteyen Leukaemie Lotse Platformu, pilot proje olarak, ‘Almanya’da Kanser Hastası Olmak!’ çatısı altında, video içeriklerini Türkçe dilinde sunmaya başladı. Karin Strube “Türkçe konuşan göçmenlerin ve göç biyografisine sahip kişilerin kanser, terapi yöntemleri ve yardım önerileri hakkında gerekli bilgileri almalarını engelleyen en önemli sorunun dil engeli olduğunu” dile getirirken; proje sorumlusu ve DTI araştırma görevlisi Gülsah Alkaya Saunders, “DTI olarak, göç geçmişi olan ve olmayan insanlar arasında kültürel, sosyal ve ekonomi alanlarında karşılıklı anlayışa, birlikte yaşamaya ve çalışmaya katkıda bulunan projelere çok önem veriyoruz, özellikle sağlığımız söz konusu olduğunda, ihtiyaç duyulan yardımın ve bilginin ana dilde erişilir olmasının gerekliliğine inanıyor ve bu nedenle bu projede Strube Vakfı ile çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Haberin Devamı

SAĞLIK OKUR-YAZARLIĞINI GELİŞTİRİYOR
DTI gibi kuruluşlar, hedef gruplarının (göç geçmişi olan ve olmayan) güvenini kazandıkları ve onların ihtiyaçlarını ve kültürlerine daha iyi anlayabildikleri için, göç biyografisine sahip bireylerlere yönelik projelerde özel fırsatlara ve avantajlara sahip. Bu durum, göç geçmişi olan bireylerin ‘sağlık okur-yazarlığının’ geliştirilmesinde büyük önem taşıyor. Kan kanseri (Lösemi) tanısı, hasta ve yakınlarının daha önce hakkında çok az şey bildikleri birçok karmaşık sorunla uğraşmak zorunda kalması anlamına gelir. Hastalığın etkilerini ve tedavi önerilerinin arka planını anlamak genellikle karmaşık ve zordur. Ancak basit ifadelerle anlatılan açıklayıcı bilgilerle, terapi süreci hasta ve yakınları için daha anlaşılabilir hale getirilebilir ve bu terapi sürecinin daha iyi yönetilmesini sağlar. Bu hastalıkla mücade edenler için, odak noktası sadece hastalığa özgü konular değildir. Bu bireyler ayrıca sosyal, ekonomik, mesleki ve ailevi zorluklarla karşı karşıyadır ve terapiye bir an önce başlanmasının aciliyeti nedeniyle de, genellikle tüm bu gereksinimlerle başa çıkmak için yeterli zamanları yoktur. Bu nedenle Strube Vakfı, Stuttgart’taki Robert Bosch Hastanesi ile iş birliği içinde ‘Leukaemie Lotse’ bilgi platformunu kurdu. Burada, bilimsel olarak kanıtlanmış bilgiler, daha anlaşılır bir şekilde açıklanıyor. Bu bilgi platformu, uzman doktor, bilim insanları ve bu hastalıktan etkilenen bireylerin birlikte çalışmasıyla sürekli olarak genişletiliyor.

Haberin Devamı

200 BİNDEN FAZLA İZLENME
Onkoloji uzmanlarıyla iş birliği içinde Türkçe dilinde hazırlanan ilk videolar internette yayınlanmaya başlandı. Hazırladıkları içerikleri, web sitesi, podcast ve youtube videoları gibi farklı formatlarda hasta ve yakınlarına sunduklarını ifade eden Karin Strube, özellikle Strube Stiftung Leukaemie Lotse youtube kanalında yayınlanan videolarının çok etkili olduğunu ve geniş bir izlenme oranı olduğunu dile getirdi. Karin Strube Leukaemie Lotse Youtube kanalının, Temmuz 2019’da oluşturulduğundan beri 200 binden fazla görüntüleme elde ettiğini ve toplamda, bu videoların 15 bin saatten fazla izlendiğini belirtirken; her yeni filmde abone sayısının da artığını sözlerine ekledi. Vakıf, youtube kanalında her hafta yeni bir film yayınlamayı planlıyor.

Haberin Devamı


‘KURULUŞUNDAN BU YANA EN ZOR DÖNEMDEN GEÇİYOR’
Avrupa İktisadi Araştırma Merkezi (AİAM) tarafından yapılan son çalışmalar, yüksek enflasyon dönemlerinde Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) kredibilitesini mercek altına aldı. Strube Vakfı tarafından finanse edilen bu araştırma çalışmaları, Avrupa Merkez Bankası’nın mevcut eylemlerine eleştirel bir gözle bakıyor. AİAM ekonomisti Profesör Friedrich Heinemann’a göre, AMB şu anda 1998’deki kuruluşundan bu yana “En zor dönemden” geçiyor. Dalgalanmalarla ve belirsizliklerle devam eden bir para politikasının hüküm sürdüğü bu dönemde, AMB’nin istikrar vaadinin güvenilirliği tartışmalara neden oluyor. Para politikasının güvenilirliğinin, tehditkâr bir mali baskı ve hâkimiyetle zedelendiğini dile getiren Heinemann şöyle devam etti: “AMB, yüksek borçlu Euro üyesi ülkelerin maliye politikalarını dikkate alarak para politikası özerkliğinden büyük ölçüde feragat etmiştir.” Bu durumun, diğer hususların yanı sıra, AMB’nin Euro ülkeleri arasındaki haksız faiz oranı farklılıklarına karşı giderek daha kararlı bir şekilde hareket etmesinde de görülebilmediğini belirten Heinemann, ayrıca AMB alımlarının artık AMB sermaye anahtarına uygun olarak yapılmamasını da eleştirdi. Heinemann, örneğin, İtalyan devlet tahvillerine önemli ölçüde ağırlık verildiğini, Euro devletlerini neredeyse her fiyattan likit tutmaya yönelik örtülü garantileriyle banka, seçmenler ve politikacılar için popülist ekonomik ve mali politikalar izlemeye yönelik teşvikler yarattığına dikkat çekti. AİAM ekonomisti, AMB’nin temel görevi olan fiyat istikrarının ötesinde ekonomik ve sosyal hedeflerin çok daha önemli hale gelmesini son derece endişe verici olarak değerlendiriyor. Heinemann, genel olarak AMB, yüksek borçlu Euro ülkelerinin maliye politikası koşullarını dikkate alarak, hareketleri giderek sınırlanan bir merkez bankası görüntüsü verdiğini ve Euro bölgesinde enflasyonun dramatik bir şekilde yükselmesinden bu yana alınan tereddütlü para politikası kararlarının da bunu gösterdiğinin altını çizdi.

Haberin Devamı

AVRUPA MERKEZ BANKASI
YANLIŞ TAHMİNLERLE YÜZLEŞMELİ
Heinemann bütün bu olumsuzluklara rağmen, AMB’nin “Fiili bağımsızlığı konusunda artan şüpheleri ortadan kaldırması” için olanaklar olduğuna da değindi ve bunun için Merkez Bankası’nın enflasyona ilişkin sistematik olarak yanlış olan tahminlerini ve faiz oranlarındaki geç geri dönüşün nedenlerini anlaşılır bir şekilde ele alması gerektiğini vurguladı. ABM’nın ayrıca Euro ülkeleri arasındaki faiz oranı farklılıklarını kontrol altına almak için elindeki araçları “sadece çok acil durumlarda” kullanacağını daha açık bir şekilde ifade etmesi gerektiğini belirtken, bu araçların “ulusal hükümetlere ya da Avrupa kurumlarına kalıcı olarak yüksek kamu açıkları için açık çek vermediğine” dair inandırıcı sinyaller verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Strube Vakfı tarafından yürütülen bu araştırma projeleri, krizle dolu para politikasından çıkış yollarını göstermeyi planlıyor. Jürgen Strube, Brezilya’daki yüksek enflasyonla ilgili mesleki deneyimine atıfta bulunarak, ‘enflasyon beklentisinin’ Avrupa Birliği halklarında kök salmaması için Avrupa Merkez Bankası’na güven konusunda yoğun bir kampanya yürütülmesi gerektiğini vurguluyor.

Haberin Devamı

STRUBE VAKFI
Strube Vakfı, 2017 yılında Jürgen Strube’in eşi ve Karin Strube’nin annesi Brigitte Strube anısına kurulmuştur. Vakfın odak noktalarından biri, kan kanseri (lösemi) gibi çeşitli kanser türlerinin yanı sıra nadir hastalıklarla ilgili bilgiler ve bu hastalıklarla ilgili terapi, tedavi yöntemleri ve destek hizmetleri hakkındaki konuları ve tavsiyeleri içeren bilgiler sağlamaktır. Vakıf, doktorlar ve bilim insanlarıyla iş birliği içinde olup, sağlık yetkinlğini geliştirmeye yönelik araştırma projelerini desteklemektedir. BASF İcra Kurulu ve Denetim Kurulu Başkanı olan Jürgen Strube, Avrupa dışında ailesiyle birlikte uzun yıllar geçirdi. Fizikçi olan Karin Strube de, tıpkı babası gibi uzun yıllar yurt dışında çalıştı. Kendi kişisel deneyimlerden yola çıkan Karin ve Jürgen Strube, farklı Avrupa kültürlerine ve yaşam tarzlarına karşı güçlü bir sevgi geliştirdi. Bu nedenle, vakıf, Avrupa’da uyumu ve demokrasi anlayışını teşvik edecek proje ve araştırmaları desteklemektedir.
Daha fazla bilgi için: www.strube-stiftung.de

BAKMADAN GEÇME!