GeriAvrupa Almanya ve Fransa’dan DSÖ’ye tam destek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya ve Fransa’dan DSÖ’ye tam destek

Almanya ve Fransa’dan DSÖ’ye tam destek

Almanya ve Fransa, Kovid-19 salgınına karşı mücadelede Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) finansal ve politik destek sözü verdi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ve Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ile bir araya geldi. Örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde gerçekleşen görüşmede, ABD’nin ilişkilerini sonlandırdığını açıkladığı DSÖ’ye her iki ülkeden de tam destek geldi. Ghebreyesus, burada yaptığı konuşmada, “DSÖ, sizi burada ağırlamaktan onur duyuyor. Dayanışma ve gösterdiğiniz destekten dolayı size içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. Belirtildiği üzere, politik ve finansal ihtiyacımız olan tüm desteği alıyoruz. Şükranlarımı sunmak istiyorum” ifadesini kullandı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ghebreyesus, 1 Temmuz itibarıyla Almanya’nın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralacağını anımsattı.

‘ALMANYA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK’
Alman Bakan Spahn, dünyanın pek çok noktasında maddi yardımın yanı sıra tıbbi ekipman ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu nedenle ihtiyaç sahibi ülkelere dağıtması için DSÖ’ye maske ve tıbbi ekipman yardımı sağladık. Bu ekipmanlara ilaveten Alman Sağlık Bakanlığı, DSÖ’ye bu yıl 500 milyon Euro’dan fazla para sağlayacak” dedi. Spahn, küresel sağlık ve DSÖ’ye desteğin, mevcut pandemi sırasında önemli bir tema olduğunun altını çizerek, “Bu nedenle, AB dönem başkanlığı planlarımızı ve DSÖ’nün bu kritik zamanda daha fazla desteklenmesinin yollarını tartışmak için Cenevre’ye geldim” ifadesini kullandı. Alman Bakan, ülkesinin DSÖ’nün ihtiyaç duyduğu politik, finansal ve teknik desteği vermek için üzerine düşeni yapacağını kaydetti.

Almanya ve Fransa’dan DSÖ’ye tam destek
FRANSA’DAN 140 MİLYON EURO
Fransa Sağlık Bakanı Veran, Lyon’daki bir DSÖ araştırma merkezine 90 milyon Euro destek sağlayacaklarını ve 50 milyon Euro’luk ek katkıda bulunacaklarını bildirdi. Veran, “Dünyanın hiçbir zaman olmadığı kadar çok taraflı bir organizasyona ihtiyaç duyduğuna gerçekten inanıyorum” dedi. ABD Başkanı Donald Trump, 29 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, DSÖ’nün ABD’nin ‘esaslı reform’ taleplerini yerine getirmediğini belirterek, “Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

False