Almanya Savunma Bakanı'ndan 'İncirlik' hamlesi

Güncelleme Tarihi:

Almanya Savunma Bakanından İncirlik hamlesi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 26, 2016 11:15

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaret etmek isteyen Alman parlamenter heyetine izin verilmemesi üzerine harekete geçti.

Haberin Devamı

TÜRKİYE’nin kararını eleştiren Bakan von der Leyen, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, “Ben böyle bir şey daha önce hiç yaşamadım” diyerek tepki gösterdi. Alman Savunma Bakanlığı yetkililerinin, Alman askerlerinin durumunu incelemek üzere onların bulunduğu yerleri ziyaret etmelerinin çok doğal belirten Leyen, şunları söyledi: 

Almanya Savunma Bakanından İncirlik hamlesi

Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen 

AYNI KİŞİLER EL KALDIRDI

“Bu yüzden ben önümüzdeki günlerde İncirlik’e gideceğim. Oradaki askerlerle durumlarını konuşacağım. Ziyaret sırasında Türkiye'ye, Alman ordusunun bir parlamento ordusu olduğunun ne anlama geldiğini de anlatacağım. Aynı parlamenterler Türkiye’yi Suriye’den atılacak füzelerden korumak için Alman Ordusu’nun patriot füze savunma sisteminin Türkiye’ye gönderilmesi için el kaldırdı.”

Haberin Devamı

EGE’DE İYİ GÖREV YAPIYORUZ

Bakan Ursula von der Leyen, son yaşanan ziyaret krizi nedeniyle Almanya'nın İncirlik'te Alman pilotları için üs kurma planından vazgeçip geçmeyeceğiyle ilgili soruya ise şöyle cevap verdi: “Öncelikle oraya gitmek ve orada kalma koşullarıyla ilgili bilgi edinmek istiyorum. Türkler, biz ocak ayında tornadolarımızı İncirlik'e gönderdiğimizde sevinmişlerdi. Ege'de başarılı ortak operasyonlar yapıyoruz. Orada olumlu tecrübeler ediniyoruz. Benim amacım bunu sürdürmek.”

DİYALOG İÇİN İKİ TARAFA İHTİYAÇ VAR

Rusya’yla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Von der Leyen, Rusya ile iyi ilişkilere ihtiyaç bulunduğunu, ancak bunun için Rusya’nın uluslararası kurallara riayet etmesi gerektiğini belirtti. Diyalog kurmak için iki tarafa ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Leyen, “Diğer yandan şeffaflık da önemli. Rusya ve NATO’nun AGİT çerçevesinde birliklerinin hareketleri ve güçlerini ortaya açıkça ifşa etmelerinin mantıklı bir adım olacağı kanısındayım. Açıkça bir savunma birliği olan NATO bu teklifi uzun zamandır yapıyor” ifadelerini kullandı. Leyen, Rusya’nın tutumunun son iki yıldır hayal kırıklıklarını artıran bir süreç olduğunu ve bu nedenle iki tarafta da çok güven kaybı oluştuğunu kaydetti.

Haberin Devamı

TÜRKİYE İZİN VERMEMİŞTİ

İncirlik’i ziyaret etmek isteyen bir grup Alman milletvekili ile Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ralf Brauksiepe, izin istemiş ancak Türkiye buna onay vermemişti. Bunun üzerine Alman Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Berlin Maslahatgüzarı Ufuk Gezer’i geçen hafta perşembe günü bakanlığa çağırıp, ziyaretin yapılması konusunda kararlı olduklarını ve Almanya’nın tutumunu anlatmışlardı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise Alman siyasetçilerin İncirlik üssüne alınmamasıyla ilgili olarak, “Şu aşamada askeri olmayan heyetlerin özellikle de siyasetçilerin İncirlik’e ziyaretini uygun görmüyoruz” demişti.

Haberle ilgili daha fazlası: