GeriAvrupa Almanya açılıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanya açılıyor

Almanya açılıyor

Almanya mart ayı ortasında getirdiği koronavirüs önlemlerini belirli şartlarda kaldırıyor. Alışveriş merkezleri de dahil tüm dükkânlar açılıyor. Lig maçları yeniden başlıyor. Sadece büyük konser ve festival yasağı ile sosyal mesafe kuralı kalıyor.

ALMANYA koronavirüs vaka sayısının çok net biçimde azalması ve kontrol altına alınması üzerine mart ayı ortasında getirdiği önlemleri tek tek kaldırıyor. Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanları dün yaptıkları telekonferanslı toplantıda koronavirüs önlemlerinin büyük ölçüde kaldırılması konusunda anlaşmaya vardı. Alınan kararda şöyle denildi: “Almanya’da mart ayı başında patlayan koronavirüs vaka sayısı, virüsün bulaşma kapasitesinin ne kadar yüksek olduğunu gösterdi. Buna rağmen Almanya olarak kararlı önlemler sayesinde gündelik yeni vaka sayısını yeniden oldukça düşürmeyi başardık. 20 Nisan’dan itibaren adım adım açılımlardan sonra da yeni vaka sayısı düşük düzeyde kalmaya devam etti. Bugünkü duruma göre yeniden bir bulaş dinamiğinin harekete geçmesi görünmüyor.” Kararda, bu nedenle federal ve eyaletlerin ekonomik zararlarını en aza indirmek için özgürlük kısıtlamalarında gevşeme adımları atmaya karar verildiği vurgulandı. Bu ikinci açılım sonrasında da vaka sayısının düşük kalmaya devam etmesi durumunda, geri kalan adımların atılması hijyen ve sosyal mesafe şartına bağlı kalmak şartıyla eyaletlerin sorumluluğuna bırakıldı.

Almanya açılıyor

ÜST SINIR UYGULAMASI
Bu kararla sorumluluk tamamen eyaletlere bırakılırken, virüsün yeniden harekete geçmesi tehlikesine karşı bir üst sınır önlemi getirildi. Eyaletler kendi vilayet ve kazalarında son 7 gün içinde 100 bin kişi başına yeni vaka sayısının 50’yi geçmesi durumunda o bölgede sıkı önlemleri yeniden kararlıca uygulamaya koyacaklar. Yeni vaka artışı sadece huzurevi, bakımevi gibi lokal bir yerle sınırlıysa, tedbirler sadece o tesis içinde sınırlı kalacak. Tedbirler, yeni vaka sayısı en az 7 gün sonra sınırın altına düşünceye kadar devam edecek. Sayının artmaya devam etmesi durumunda bu bölgeye giriş çıkışlar sınırlanacak. Berlin, Hamburg ve Bremen üst sınır uygulamasına karşı çıktı. Gerekeçe olarak ise vaka sayısında artış ve önlemlere geri dönme korkusuyla eyaletlerin daha az test yapacağı endişesi getirildi. Ancak Başbakan Angela Merkel, vakaları gizlemenin İtalya ve Fransa’nın hatasına düşüreceğine işaret etti. Eyaletler test sayısını düşürmemek kaydıyla üst sınır önlemini onayladı.
Toplantının ardından konuşan Başbakan Merkel, “Bu pandeminin halen başındayız. Uzun süre daha bu pandemiyle uğraşacağız. Ancak pandeminin yayılma hızını düşürmeyi başardık. Bulaş zincirini takip edebiliyoruz. O nedenle önlemleri tekrar yumuşatma kararı aldık” dedi.

SOSYAL MESAFE KALACAK
Virüsü dijital izleme uygulaması (Tracing App): Cep telefonu üzerinden virüs bulaş zincirini kırmak için virüs taşıyan kişinin temasları tespit edilecek. Böyle bir uygulamanın geliştirilmesi hükümet tarafından karara bağlandı. Uygulama merkezi olmayacak. Almanya ve Avrupa’nın özel bilgileri koruma yasalarına sıkı sıkıya uygun olacak ve ‘çifte gönüllülük’ esasına dayanacak. Hastanın sadece son üç hafta içindeki temasları anonim olarak kaydedilecek. Sadece App’in kullanımı gönüllülük esasına dayanmayacak. Verilerin araştırma amaçlı kullanılması için hastanın izni alınacak. Hasta istemezse bu veriler Robert Koch Enstitüsü’ne verilmeyecek.

 

Almanya açılıyor

NERELER AÇILIYOR

OKULLAR: Tüm öğrenciler hem derslerde hem de teneffüslerde hijyen ve sosyal mesafe kurallarının uygulanması şartıyla adım adım okula başlayacak. Yaz tatiline kadar tüm öğrenciler okula dönmüş olacak. Okullarda ek ders desteğine ihtiyacı olan öğrencilere mutlaka yardımcı ders imkânları sunulacak.
KREŞLER: 11 Mayıs tarihinden itibaren tüm eyaletlerde genişletilmiş acil çocuk bakım hizmeti sunulacak.
HASTANELER, HUZUREVLERİ, YAŞLI VE ENGELLİ BAKIMEVLERİ: Ailelere yeniden ziyaret imkânı sağlanacak. Aktif bir korona vakası yoksa, belirli kişiler hasta ya da yaşlı yakınlarını ziyaret edebilecek.
İŞ YERLERİ: İş yeri sahipleri çalışanlarını virüsten korumak için iş güvenliğini sağlamak zorunda. Pandemi halen mevcut olduğu için çalışanlar ve müşteriler arasında zorunlu olmayan temaslardan kaçınılacak. İşverenler mümkün olduğu yerlerde evden çalışma imkânını devam ettirecek. İş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu kurumlar ve kaza sigortaları iş yerlerinde kontroller yapacak.

Almanya açılıyor

TİCARETHANELER: Hijyen, kontrollü giriş ve kuyruk oluşmasını önleme şartıyla alışveriş merkezleri de dahil tüm iş yerleri açılacak. İş yerinin büyüklüğüne göre sosyal mesafeyi sağlamak için içeriye belirli sayıda müşteri alınacak.
LİGLER: Maçların mayıs ayının ortasında başlaması öngörülüyor. Ancak ne zaman başlayacağına federasyon ve kulüpler birlikte karar verecek. Başlamadan önce karantina uygulanacak. Ayrıca açık havada antreman ve spor faaliyetlerine 1.5-2 metre mesafe ve temassız şartıyla izin verilecek.
KÜLTÜREL ETKİNLİKLER: Müzeler, sergiler, hayvanat bahçeleri ziyarete açılacak.
RESTORAN VE OTELLER: Yurtdışına seyahat şimdiki şartlarda zor görünüyor. Ancak Almanya içinde seyahat mümkün olacak. Ekonomi bakanları 09-22 Mayıs tarihleri arasında restoran, kafe, bar, otel ve pansiyonların açılmasında anlaştı. Bu konuda eyaletler açılma tarihlerini kendileri belirleyecek.
KİLİSE VE CAMİLER: İbadethaneler hijyen ve sosyal mesafe şartları altında ibadete açılacak.

Almanya açılıyor

KONSER VE ŞENLİKLER: Panayır, festival ve konser gibi büyük etkinlikler üzerindeki yasak en az 31 Ağustos tarihine kadar devam edecek.
SOSYAL MESAFE: En az 1.5 metre sosyal mesafe kuralı ‘uzun süre daha’ uygulamada kalacak.
SOSYAL TEMAS: Sosyal temas yasağı 5 Haziran tarihine kadar uzatıldı. Ancak yasak yumuşatıldı. Ayrı evlerde oturan iki ayrı aile fertleri buluşabilecek. 1.5 metre sosyal mesafe yasağına uyma kuralı burada da geçerli ve kamusal alanlarda maske şartı getirilecek.
* MASKE: Alışverişte ve kamu taşıma araçlarında maske mecburiyeti devam edecek.
* Eyaletler, yüksek okul, müzik okulları ve öteki kamu eğitim kurumları, gastronomi, bar, kafe, kulüp, disko, otel, pansiyon, sergi, fuar, vücut ve cilt bakımı, dövmeciler, kozmetik ve masaj salonları, tiyatro, opera, sinema ve küçük etkinlikler, eğlence parkları, kumarhane ve genelevlerin ne zaman açılacağına kendileri karar verecek.

Almanya açılıyor

 

 

False