GeriAvrupa Almanlar salgın döneminde bisiklete yöneldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Almanlar salgın döneminde bisiklete yöneldi

Almanlar salgın döneminde bisiklete yöneldi

Almanya’da Kovid-19 salgını döneminde en çok tercih edilen ulaşım aracı bisiklet oldu. Salgın sırasında ülkede neredeyse bütün sektörlerde ekonomik kriz yaşanırken, bisiklet satıcıları ve tamircileri altın dönemini yaşıyor. Ülkede bisiklet satışlarında patlama yaşandığı kaydedildi.

BAZI Almanlar evinin bodrumundan eski bisikletini çıkarıp tamir ettirirken, bazıları da iş yerlerinin açılmasıyla birlikte bisiklet satan mağazalara akın etti. Bisiklet satıcıları, Kovid-19 krizine rağmen Almanya’da ‘bisiklet Rönesansı’ yaşandığını dile getirdiler. Salgın döneminde başkent Berlin’deki caddelerde geçici süreyle geniş bisiklet yolları ayrıldı. Kentteki 20 kilometre uzunluğundaki geçici bisiklet yolu, araçların kullandığı yolların bir şeridinin sarı çizgilerle ayrılmasıyla oluşturuldu. Ayrıca 10 kilometre uzunluğunda yeni bir bisiklet yolu yapılması planlanıyor.

Almanlar salgın döneminde bisiklete yöneldi

Almanlar salgın döneminde bisiklete yöneldi

Almanlar salgın döneminde bisiklete yöneldi
VİRÜSÜN SEKTÖRE FAYDASI OLDU
Berlinli bisiklet tamircisi ve satıcısı Ali Serpin, salgın döneminde işlerinin arttığını ifade etti. Bu dönemde normalden daha fazla çalıştıklarını belirten Serpin, şunları söyledi: “İnsanlar toplu taşıma araçlarını kullanmadılar. Dolayısıyla virüsün bu sektöre faydası oldu. Yalnızca sektöre değil, insanların düşünce tarzını değiştirme açısından da bir faydası oldu diye düşünüyorum. Çünkü bisiklet hem kendi sağlığımız için hem de çevre sağlığı için güzel bir ulaşım aracı. Koronanın bir faydası bu oldu insanlara. İnsanlar kilerlerindeki hiç kullanmadıkları ya da 5 yıl, 10 yıl önce kullandıkları bisikletlerini çıkarıp bize getiriyorlar. Bakımını, tamirini yaptırıyorlar. Berlin’de yeni bisiklet yolları yapılmaya başlandı. Daha da fazla olması gerekiyor. İleride bisikletin yakın mesafeler için bir numaralı ulaşım aracı olacağını düşünüyorum.”
Almanlar salgın döneminde bisiklete yöneldi

Almanlar salgın döneminde bisiklete yöneldi
ARAÇ SAHİPLERİ TEPKİLİ
Berlin Eyaleti Ulaştırma Senatörü Ingmar Strese ise, yeni bisiklet yollarının salgın süreci sona erdikten sonra da kalması yönünde görüş bildirdi. Durum, araç sürücüleri ile bisiklet kullanıcıları arasında yeni tartışmalar yaşanmasına neden oldu. Motorlu taşıt sürücüleri, şehirde artan trafiğe rağmen kendi sürüş alanlarının daralmasına tepki gösterdi. Sürücüler, yöneticileri salgını fırsat bilerek şehirde taşıt trafiğini kısıtlamakla suçlarken, yeni bisiklet yolları şehirde var olan park yeri sorununu da derinleştirdi. Eyalette tartışmaların artarak devam etmesi beklenirken, söz konusu uygulamanın Almanya’nın diğer bazı şehirlerinde de uygulandığı belirtildi. Bisiklet sektörü, 2019’da özellikle elektrikli bisiklet satışlarında yaşanan yüzde 40’lık artışla birlikte aksesuar satışlarının da eklenmesi ile yaklaşık 7 milyar Euro ciro yapmıştı. Salgın döneminde artan ivmenin 2020 yılı boyunca devam etmesi bekleniyor.

 

False