Alman siyasilerden Ukrayna Büyükelçisi’ne tepki

Güncelleme Tarihi:

Alman siyasilerden Ukrayna Büyükelçisi’ne tepki
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 04, 2022 11:11

Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk’in, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a yönelik diplomatik teamüllere uymayan sert sözlerini Alman siyasetinde ve kamuoyunda büyük tepki topladı.

Haberin Devamı

SPD’li Başbakan Scholz, kamu televizyonu ZDF’de dün akşam katıldığı yayında Ukrayna’yı ziyaret etmemesine gerekçe olarak Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in nisan ayı ortasında Ukrayna’da istenmemesini göstermiş ve Ukrayna’nın Cumhurbaşkanı Steinmeier’e yönelik tutumunu eleştirerek, “Bu kadar çok askeri yardım sağlayan, bu kadar çok mali yardım yapan, güvenlik garantileri söz konusu olduğunda ihtiyaç duyulan, Ukrayna’nın geleceği için önemli bir ülkeye şunu söylemek olmaz: Ama cumhurbaşkanı gelemez” ifadelerini kullanmıştı.
Bu açıklamaları Alman haber ajansı dpa’ya verdiği demeçte değerlendiren Andrij Melnyk, “Alınganlık yapıp küsmek pek devlet adamlığı ile bağdaşmıyor. Nazi’lerin işgalinden bu yana Ukrayna’da en yıkıcı savaş yaşanıyor, orası çocuk yuvası değil” söyleminde bulundu. Ancak Melnyk’in seçtiği sözcükler arasında Almancada halk arasında alınganlık yapanlar için kullanılan ‘hassas sosis’ ifadesinin de bulunması tepkiyle karşılandı.

Haberin Devamı

‘SAYGI GÖSTERİLMESİ GEREKİYOR’
DW Türkçe’nin dpa’dan derlediği habere göre, koalisyon ortağı FDP Genel Başkan Vekili Wolfgang Kubicki, “Olaf Scholz sosis değil, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin Başbakanı. Bu da saygı gösterilmesini gerektiriyor” dedi. FDP milletvekili Marie-Agnes Strack-Zimmermann ise Ukrayna Büyükelçisi’ne Cumhurbaşkanı Steinmeier’den özür dileme çağrısı yaptı. Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelere konuşan FDP’li siyasetçi, “Belki, sevgili Bay Melnyk, Cumhurbaşkanı’ndan özür dilenir ve Başbakan da kibarlıkla gelmesi için davet edilir” dedi. Strack-Zimmermann, önce Steinmeier’i istemeyip daha sonra Scholz’un Kiev’i ziyaret etmesinin beklenemeyeceğini söyledi. CDU/CSU Meclis Grubu Başkan Vekili Johann Wadephul da, Melnyk’in tepkisini eleştirdi. Kullanılan ifadelerin ‘uygunsuz’ olduğunu belirten Wadephul, “Özel durumlarda da diplomatik temsilciler hükümet temsilcilerine karşı uygun bir şekilde davranmalı” dedi.

‘GÖREVDEN ALINMASI İÇİN ISRARCI OLUNMALI’
AfD Grup Başkanı Tino Chrupalla ise, ‘bu tür provokasyonların ve hakaretlerin’ sonuçsuz kalmaması gerektiğini belirterek, Büyükelçi Melnyk’in Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasını istedi. Chrupalla, Melnyk’in kullandığı ifadeler nedeniyle pişmanlık göstermemesi halinde hükümetin Melnyk’in görevden alınması için ısrarcı olması gerektiğini söyledi. Büyükelçi Melnyk, nisan ayı başında da Cumhurbaşkanı Steinmeier’i, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Rusya ile sıkı bağlar kurmakla suçlayarak, “Steinmeier onlarca yıldır Rusya ile örümcek ağı örer gibi bağlar kurdu” ifadelerini kullanmıştı.

BAKMADAN GEÇME!