GeriAvrupa Alman istihbaratı, çoğu AB ve NATO üyesi ülkelerde olmak üzere, 3 bin 300 hedefi dinlemiş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Alman istihbaratı, çoğu AB ve NATO üyesi ülkelerde olmak üzere, 3 bin 300 hedefi dinlemiş

Alman Dış İstihbarat Teşkilatı BND’nin dost ve müttefik ülkelere yönelik dinleme faaliyetinin sanılandan çok daha büyük olduğu ortaya çıktı.

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, 2013 yılında ABD gizli haberalma teşkilatı CIA’in başta kendisi ve Alman hedeflerini dinlediği ortaya çıkınca, “Dostların birbirini dinlemesi söz konusu olamaz” diye çıkışmıştı. Alman basınında Federal Meclis Gizli Servisleri Kontrol Komisyonunun tespitlerine yer verilen haberlere göre BND, Avrupa Birliği ve NATO üyesi ülkelerde 3 bin 300 hedefe yönelik casusluk faaliyetinde bulunmuş.

2013 YILINA KADAR YOĞUN OLARAK DEVAM ETMİŞİ

BND’nin hükümet ve devlet başkanları da dahil, askeri ve sivil hedeflere yönelik 2013 yılına kadar yoğun olarak yürüttüğü dinleme faaliyetinde 15 bin arama kriteri ( e-mail adresi, IP adresi, telefon numarası vb.) kullandığı belirtiliyor. BND’nin dinleme faaliyetlerinde özellikle AB ve NATO ülkelerine yoğunlaştığı kaydedilirken, 3 bin 300 hedefin üçte ikisinin bu hedeflere yönelik olduğu bilgisi yer aldı.

AMAÇ NE HENÜZ BELLİ DEĞİL?

Alman istihbaratının ayrıca, uzay ve havacılık, ulaşım, medya ve danışmanlık kurumlarını da dinleme faaliyetleri kapsamına aldığı komisyon tarafından tespit edildi. Yine tespitlere göre, Alman vatandaşlarının dinlenmesi yasak olmasına rağmen, BND bu konuda da geri durmadı. Komisyonun tespitlerine göre, AB ve NATO ülkelerinde kurumların dışında özel kişiler de dinlendi, ancak bu kişilerin hangi amaçla dinlendiği konusu netlik kazanmadı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle