GeriAvrupa AIDS’e dikkat çekmek için dans ettiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AIDS’e dikkat çekmek için dans ettiler

AIDS’e dikkat çekmek için dans ettiler
refid:27692227 ilişkili resim dosyası

TÜRK Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) üyesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencisi bir grup, AIDS ve HIV virüsüne dikkati çekmek için bir alışveriş merkezinde dans gösterisi sundu.

TurkMSIC üyesi öğrenciler, IYAŞ Park alışveriş merkezinde 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla etkinlik düzenledi. Alışveriş merkezine gelenlere AIDS’e ve sendroma neden olan HIV hakkında bilgi verdi. Çevredekilere AIDS’in simgesi olan kırmızı kurdele dağıtan öğrenciler, bir de dans gösterisi sundu.

AIDS evresine geçişe HIV’in neden olduğunu vurgulayan TurkMSIC Üreme Sağlığı Direktörü Yağmur Ilgın Ünal, "HIV, insan bağışıklık yetmezliği virüsüdür. Vücudun bağışıklık sistemini etkileyerek, enfeksiyon ve hastalıklarla mücadele yeteneğini kaybetmesine neden olur. AIDS, kazanılmış bağışıklık sendromudur. Tedavi alınmadığında, HIV nedeniyle bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla oluşan hastalıklar tablosudur.

AIDS tablosu ölümcül değildir, tedaviyle kişinin hayat kalitesinin artırılması mümkündür. HIV/AIDS belirtileri ise hızlı kilo vermek, kuru öksürük, yüksek ateş ve gece terlemeleri, ileri derecede ve açıklanamayan bitkinlik, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemine bağlı rahatsızlıklar, göz kapağında, burunda, ağızda, deri üstünde veya altında kahverengi ve mor lekeler gibi belirtiler verebilir" dedi.

Farkındalık yaratmak için etkinlikler yaptıklarını kaydeden Ünal, "Bir tıp öğrencisinden daha fazla olduğumuzu her etkinlikte kanıtlamaya çalışıyoruz. Etkinliğimizin adı ’pozitif hareket’ olduğu için dans etmeyi uygun gördük. Ve burada vatandaşlara da bilgilendirici broşürler dağıtıyoruz" diye konuştu.

False