Ada çayı mucizesi: Koronaya karşı hem koruyor hem de tedavi ediyor

Güncelleme Tarihi:

Ada çayı mucizesi: Koronaya karşı hem koruyor hem de tedavi ediyor
Oluşturulma Tarihi: Ocak 11, 2021 11:32

Duisburg Essen Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışma, ada çayının koronaya karşı hem koruyucu hem de tedavi edici özellikte olduğunu ortaya koydu.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, DHA’ya yaptığı açıklamasında, korona hastalığını önlemek için ada çayı ve ebegümeci karışımının kaynatılmasıyla elde edilen gargaranın kullanılmasını önerdi. Ada çayı ve ebegümeci karışımıyla yapılacak gargaranın koronaya karşı koruyucu etkisi olduğuna dikkati çeken Saraçoğlu, “Sabah, öğle, akşam bununla gargara yapın. İnanın yüzbinlerce insanın hayatı kurtulur bu sayede” ifadesini kullanmıştı.

Ada çayı mucizesi: Koronaya karşı hem koruyor hem de tedavi ediyor

ETKİSİ KANITLANDI
Saraçoğlu’nun önerisi doktorlar tarafından tartışılırken, aralık ayında yayınlanan son araştırmanın sonuçları ada çayının koronaya karşı etkinliği konusundaki tartışmalara ışık tuttu. İnsan hücreleri üzerinde yapılan bilimsel çalışmayla, ada çayının korona hastalığı üzerindeki etkisi kanıtlandı. Duisburg Essen Üniversitesi Viroloji Enstitüsü Öğretim üyesi Vu Thuy Khanh Le-Trilling ve arkadaşları tarafından yapılan araştırmada, ada çayının içeriğindeki etkin maddelerin koronaya karşı antiviral aktivesi olduğu ortaya çıkarıldı.

Haberin Devamı

TEDAVİ EDİCİ OLDUĞU DA İSPATLANDI
Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarda, ada çayının infüzyon tekniğiyle sıcak suya geçen etkin maddelerinin insan hücreleri üzerindeki etkinliği araştırıldı. Bilimsel çalışma, ada çayının koronaya karşı sadece koruyucu özellik içermekle kalmadığı, aynı zamanda tedavi edici özellik de taşıdığını ispatladı.

Ada çayı mucizesi: Koronaya karşı hem koruyor hem de tedavi ediyor

MAYMUN HÜCRELERİNDE DENENDİ
Araştırma kapsamında önce insan hücreleri korona virüsüyle hastalandırıldı. Sonra belirli aralıklar ve dozlarla ada çayının kurutulmuş bitkisinden elde edilen çay, hastalıklı olan bu hücrelere ilave edildi. Ada çayı ayrıca maymun hücrelerinde de denendi ve ada çayının koruyucu etkisini ölçmek amacıyla hücreler koronavirüsü ile muamele edilerek hastalandırılmaya çalışıldı. Araştırma sonucunda ada çayı bitkisinin hem hastalıklı hücreyi tedavi ettiği hem de sağlıklı hücreleri virüse karşı koruduğu görüldü.

Haberin Devamı

ANTİVİRAL ETKİSİ EMA’DA YER ALDI
Makalede, koronaya karşı koruyucu özelliğinden dolayı ada çayının gargara olarak kullanılması da önerildi. Bilimsel makalede ayrıca ada çayının Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kayıtlarında güvenilir bir bitki olduğuna da değinildi. Ada çayı ve ebegümeci bitkisinin antiviral etkisine dair kayıtların Avrupa İlaç Ajansında da (EMA) yer aldığı ifade edildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!