GeriAvrupa AB şiparişte geç kaldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB şiparişte geç kaldı

AB şiparişte geç kaldı
Abone Olgoogle-news

Eşi Dr. Özlem Türeci ile birlikte koronavirüse karşı karşı geliştirdikleri aşıyla dünyaya umut olan Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni yılın ilk gününde müjdeli bir haber verdi. Prof. Şahin, aşı üretim miktarını artıracaklarını söyledi: “Aşı üretimimizi artırmak için yeni ortaklar bulma arayışımız sürüyor. Marburg’daki yeni üretim tesislerimiz de planlanandan daha önce, belki şubat ayında üretime hazır olacak. Yılın ilk altı ayı içinde 250 milyon doz aşı üretebileceğiz.”

YÜKSEK kalitede aşı üretiminin çok kolay olmadığını belirten BioNTech’in kurucusu Prof. Dr. Şahin, Avrupa’da beş ayrı tesiste kendi aşılarının üretildiğini, bu tesislere yenilerinin de ekleneceğini açıkladı. Prof. Şahin, yeteri kadar aşının kullanım onayı almadığı için kendilerinin üretimi artırarak açığı kapatmayı planladıklarını da söyledi. Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerde şimdilik sadece BioNtech/Pfizer şirketlerinin aşısı onay aldı. Aşı, 27 Aralık’tan beri de kullanılıyor. Prof. Dr. Uğur Şahin, AB’nin aşı sipariş politikasını da eleştirdi. ABD’nin temmuz ayında sipariş verdiği için AB’nin iki katı olan 600 milyon doz aşıyı rezerve ettiğini belirten Şahin, AB’nin ancak kasım ayında sipariş verebildiğini söyledi. Şahin “AB’de karar diğer ülkeler kadar hızlı ve anlaşılır değildi. Çünkü üye ülkelerin ortak karar alması gerekiyordu. Bu da zaman kaybına yol açtı. Başka firmalardan da sipariş verebileceklerini hesapladılar. Ancak diğer firmalar daha onay alamadı. Ama sorun yok. Biz durumu kontrol altına aldık” dedi.

AB şiparişte geç kaldı
ÖZLEM TÜRECİ DE ELEŞTİRDİ
Dr. Özlem Türeci ise AB’nin farklı aşıları kullanmayı düşündüğünü, aslında bu düşüncenin çok yanlış olmadığını kaydetti. Dr. Türeci, “Ama daha sonra anlaşıldı ki firmalar zamanında aşıyı teslim edemiyor. Tabi bu durumda sipariş için geç kalındı” sözleriyle AB üye ülkelerinin neden kendilerinden daha çok aşı dozu alamadığına açıklık getirdi.

 

False