GeriAvrupa 56. Münih Güvenlik Konferansı başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

56. Münih Güvenlik Konferansı başlıyor

56. Münih Güvenlik Konferansı başlıyor
Abone Olgoogle-news

Bu yıl 30 hükümet ve devlet başkanıyla yaklaşık 70 ülkeden dışişleri ve savunma bakanının katılımıyla bugün başlıyor. Küresel ve bölgesel güvenlik konuları ele alınacağı liderlerin yoğun ilgi gösterdiği 3 günlük konferansın açılışını Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yapacak. Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılacağı konferansa, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Kanada Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen de iştirak edecek.

DÜNYANIN en büyük ekonomileri ABD ve Çin arasında rekabetin yeni boyut kazanmasının, ABD ile Rusya arasındaki fay hatlarının daha da derinleşmesinin ve küresel ekonomik belirsizliğin ortasında geleceğe dönük önemli mesajların verileceği dünyanın önemli platformlarından Münih Güvenlik Konferansı (MSC 2020) bugün başlıyor. Bu yıl ‘Batısızlık-Westlessness’ temasıyla 56’ncısı düzenlenecek ve 16 Şubat’a kadar sürecek konferans Münih’teki Bayerischer Hof Oteli’nde yapılacak. Aralarında küresel düzeyde faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey yöneticileri, akademisyenler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de bulunduğu 500 üzerinde davetli de konferansın katılımcıları arasında yer alıyor. Konferansta savunma ve dış politika konuları ele alınacak. MSC 2020’nin gündemini, 27 münferit kriz, Avrupa projesi, uluslararası liberal düzen, Avrupa Birliği’nin (AB) kendini savunması, küresel ticaret ihtilafları, iklim değişikliği, siber güvenlik ve dünya devleri arasındaki ekonomik ve teknolojik rekabet ve olası etkilerine ilişkin başlıklar oluşturacak. MSC 2020’de AB güvenlik politikasının geleceği, Afrika, Rusya, Libya, İran ve Çin ile ilgili konuların yanı sıra küresel ısınmanın güvenlik üzerine etkileri tartışılacak.

56. Münih Güvenlik Konferansı başlıyor

TÜRKİYE’Yİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU TEMSİL EDECEK
Liderlerin yoğun ilgi gösterdiği 3 günlük konferansın açılışını Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yapacak. Türkiye’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılacağı konferansa, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Kanada Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen de iştirak edecek. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kanada Başbakanı Justin Trudeau gibi liderler de konferansta konuşma yapacak.

MERKEL BU YIL KATILMAYACAK
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Genel Sekreteri Jürgen Stock, Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı İcra Direktörü David Beasley ve Facebook’un kurucusu ve Üst Yöneticisi Mark Zuckerberg de konferansa katılacaklar arasında bulunuyor. MSC 2020’de, çeşitli ülkelerin istihbarat servislerinin üst yöneticilerinin de buluşması beklenirken, Almanya’nın ev sahibi ülke olarak başta dışişleri ve savunma bakanları olmak üzere 5 bakan ve 40’tan fazla milletvekiliyle güçlü bir katılım sağlaması bekleniyor.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUM TANITIMI
MSC 2020’de, martta, ‘Dijital Çağda Diplomasi’ temasıyla birincisi düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’nun tanıtımına katkı sağlaması açısından bir etkinlik de düzenlenecek. Konferans nedeniyle Bayerischer Hof Oteli çevresinde geniş güvenlik önemleri alındığı görüldü. Etkinliğin güvenliğini sağlamak için yaklaşık 5 bin polis görev yapacak. Polise 200’ün üstünde asker de destek verecek. Otel çevresindeki yollar trafiğe kapatılacak. Münih kent merkezinde yarın NATO karşıtları ve sol grupların gösteri yapması bekleniyor. Gösteriler, otel etrafındaki güvenlik çemberinin dışında düzenlenecek.

56. Münih Güvenlik Konferansı başlıyor

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle