4 polise neonazi soruşturması

4 polise neonazi soruşturması

Almanya’nın Brandenburg Eyaleti’nde bazı polis memurları, neonazi eğilimleri nedeniyle bakanlık tarafından izlemeye alındı.

Haberin Devamı

Üst düzey polis yetkililerinin aşırı sağa eğilimlerinin arttığının gözlendiği yer alan haberde, Brandenburg Emniyet Müdürü Hans-Jürgen Mörke’nin bir iç araştırma komisyonu oluşturduğu belirtildi.

POLİSİN EŞİNDEN HİTLER SELAMI

İki polis memuru hakkında, Schwedt’de sağ propoganda olayına göz yumarak yasal işlem yapmadıkları suçlamasıyla soruşturma açılırken, olaya karışan memurlardan birinin çalıştığı karakolda aşırı sağcı fikrilerini yaymaya çalıştığı için görevden alındığı bildirildi. Eşinin ve kardeşinin Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti’nde tanınmış aşırı sağcılardan olduğu belirlenen bir kadın polisin, eşiyle birlikte bir suça karıştığını açıklayan Mörke, kadın polisin eşi hakkında, ‘Hitler selamı’ vermekten soruşturma açıldığına da dikkati çekti.

CEP TELEFONUNDA NAZİ ŞARKISI

Mörke, bir polis müfettiş yardımcısının telefon müziğinin eski bir Nazi şarkısı olması konusuna da değindi. Polis müfettişinin, cep telefonu müziği olarak Nazilerin ünlü ‘Doğu Cephesinden Haber’ adlı şarkıyı yüklemesini eleştiren Mörke, “Güya şaka olarak internetten yüklemiş. Bu rahatsız edici ve tatsız bir şey. Brandenburg Polis Teşkilatı’nda kesinlikle aşırı sağcı yapılanmalara karşı sabır gösteremem. Bu temizlenecek” dedi. Komisyonun dört haftaya kadar raporunu sunması bekleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası: