GeriAvrupa 29 ırkçı polise şafak baskını
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

29 ırkçı polise şafak baskını

29 ırkçı polise şafak baskını
Abone Olgoogle-news

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde Duisburg, Mülheim, Essen, Moers ve Oberhausen kentlerinde 29 ırkçı polise ait 34 adrese bu sabah saat 06.00’da baskın düzenledi. Polislerin, ilki 2013 yılında sonuncusu da 2015 yılında kurulan en az beş ayrı WhatsApp grubunda aşırı sağ içerikli paylaşımlar yaptıkları tespit edildi.

BASKINLAR için emir veren savcı, polisler hakkında ‘halkı kışkırtma ve anayasa tarafından yasaklanan sembolleri bulundurma’ suçlamasıyla soruşturma açtı. Baskınlarda 200’den fazla polis görev aldı. KRV İçişleri Bakanı Herbert Reul, baskınlar sonrası yaptığı basın toplantısında paylaşılan görüntüler ve fotoğrafları ‘iğrenç, ırkçı, neonazice ve mülteci provokatörlüğü’ olarak değerlendirdi. Reul, “Önceleri inanmak istemedim. Sonra münferit olacağını umut ettim. Ancak münferit değil. Bu durum KRV Emniyeti için utanç verici. Onların suratına atılan bir tokat oldu. Anayasa düşmanlarına karşı mücadeleye devam edeceğiz. Bu tür insanların polis üniformasını giyme hakkı yok” dedi. Reul, emniyet içinde ırkçı yapılanmanın olup olmadığına yönelik gelen soruları ise geçiştirerek cevap verdi.

29 ırkçı polise şafak baskını

KRV İçişleri Bakanı Herbert Reul

SIĞINMACILAR GAZ ODASINDA
Büyük bölümü Essen/Mülheim Emniyeti’nde görevli ırkçı polislerin paylaşımları kan dondurdu. Nazi döneminde Yahudilerin gaz odalarında katledilmesi gibi bir film hazırlayan ırkçı polisler, bu gaz odalarına da sığınmacıları koymuşlar. Bu filmi de kendi aralarında defalarca paylaşmışlar. Hitler’in ve gamalı haçın da bulunduğu yüzlerce ırkçı ve yasaklı simgelerin olduğu paylaşımlar ve yazışmalar, el konulan cep telefonlarından tespit edildi. Polislerin tümü görevden uzaklaştırıldı. Emniyete gelen ihbar sorası 3 Eylül’de Mülheim Emniyeti’nde görevli 32 yaşındaki bir polisin cep telefonuna el konulmasıyla soruşturma başladı. Soruşturmayı, tarafsız olması adına Bochum Emniyeti üstlendi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle