TOKAT HABERLERİ

Aslan: Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi 18 yıl önce alınmış bir karar

DHA
04.03.2018 - 17:21 |Son Güncelleme :
DHA

TOKAT,(DHA) - AK Parti Tokat İl Başkanlığı, Şubat Ayı İl Danışma Meclisi toplantısını gerçekleştirdi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşma yapan, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının 2018 yılında alınan bir karar olmadığını, 18 yıl önce alınmış bir karar olduğunu söyledi.  

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya AK Parti Tokat Milletvekilleri, AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, İl ve İlçe Belediye Başkanları ve partililer katıldı.  Toplantının basına açık olan bölümünde konuşma yapan AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi kararının 2018 yılında alınan bir karar olmadığını, 18 yıl önce alınmış bir karar olduğunu söyledi.  Türkiye'de şeker fabrikalarının yüzde 40’ının özel sektör tarafından işletildiğini kaydeden Aslan, "Yüzde 60'ı da devlet tarafından işletiliyor. Turhal Şeker Fabrikası özelleştirme satış kararı alındı bir anda ortalık alevlendi? 2009 yılında şeker fabrikası satılmıştı, hatırlarsanız. Danıştay daha sonra bu satış kararını iptal etti bazı mevzuat eksiklikleri sebebi ile. 2011 yılında tekrar satışa çıktı, satış bitti. Blok satış, toplu satış doğru değil. Şeker fabrikalarının satışında onların çalışabilmesi ve üretime devam edebilmesi için satışın tekli satış olması daha doğru olur dedik.  Turhal, verimli bir fabrika iyi üretim yapan bir fabrika, bu fabrikayı tekli satışa çıkarılsa Tokat'ta talip olur alır işte oraya geldik. Bu bir satış değil bu bir özelleştirme. Ne hikmetse Tokat'ta, bakın 14 tane fabrika var 13 tane ilde bu süreç yürüyor Tokat'tan başka hiçbir yerde böyle bir konuşma yok. Şunu söyleyebiliriz, biz bir özelleştirme deneyimi yaşadık daha önce sigara fabrikası dolayısıyla. Tekelin özelleştirilme süreci dolayısıyla bir deneyim yaşadık, bu deneyim sonunda özelleştirmeden sonra sigara fabrikası kapandı. Bunda da aynı akıbetle karşılaşabilir diye bir endişeden yola çıkarak ama birilerinin üretmeye çalıştığı kapatma algısına biz de dâhil olup, kapanma üzerinden konuşuyoruz, satılma ve özelleştirme üzerinde konuşmuyoruz. Tekel özelleşmesi ile şeker fabrikasının özeleşmesi arasında büyük farklar var. Tekelde blok satış var, tekel komple satıldı, 7-8 tane sigara fabrikası hepsi beraber satıldı. Alıcı firma bir müddet çalıştırdıktan sonra burayı verimsiz gördü Samsun'daki fabrikaya kaydırdı. Şeker fabrikalarının satışında geçmişte yaşanan bu aksaklıkları bertaraf edilecek her türlü tedbir alındı" diye konuştu.


FOTOĞRAFLI 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Tokat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Tokat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Aslan: Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi 18 yıl önce alınmış bir karar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2020, Çarşamba
 • İmsak
  05:52
 • Güneş
  07:16
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:50
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:38
Sayfa Başı