İZMİR HABERLERİ

Askod Başkanı Hülya Alpgiray:

IHA
16.07.2015 - 15:34 |Son Güncelleme :

ALİAĞA SOKAK HAYVANLARI KORUMA DERNEĞİ (ASKOD) BAŞKANI HÜLYA ALPGİRAY, KONTROLSÜZCE YAPILAN ANIZ YAKMANIN DOĞAYA ZARAR VERMENİN YANINDA BİRÇOK HAYVANIN DA YANMASINA NEDEN OLDUĞUNU BELİRTTİ

IHA

İzmir’in Aliağa ilçesinde yaz aylarının da gelmesiyle artan yangınları değerlendiren Aliağa Sokak Hayvanlarını Koruyanlar Derneği (ASKOD) Başkanı Hülya Alpgiray, yangınların birçoğunun anız yakmadan kaynaklandığını, anız yakmanın doğayı tahrip ettiği gibi birçok canlının da yanmasına neden olduğunu ifade etti.
Ülkenin neredeyse tüm kesimlerinde özellikle yaz aylarında baş gösteren yangınlar, İzmir’in Aliağa ilçesinde de artış gösterdi. Yangınların özellikle anız yakmadan kaynakladığına ve ilkel bir davranış olduğuna dikkat çeken (ASKOD) Başkanı Hülya Alpgiray, “Bazı bilinçsiz çiftçiler ve yerel halk tarafından kulaktan dolma bilgilerle sökülen yaban otları ve toplanan yapraklar, bertaraf edilmek için yakılmaktadır. Bu yanlış uygulama toprakta bulunan organik maddelerin azalarak toprağın verimlilik değerini düşürdüğü gibi daha da önemlisi içinde barındırdığı binlerce cins hayvanın da yanmasına sebep olmaktadırlar” dedi.
“VATANDAŞLAR BİLİNÇLENDİRİLMELİDİR”
Doğa tahribatının yanı sıra birçok canlının da yaşamının son bulmasına neden olan yangınların önlenmesi noktasında insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini savunan Alpgiray, “Yangınların başlıca sebepleri arasında; anız yakma, söndürülmemiş izmarit ve doğaya atılan şişelerin cam parçalarının mercek vazifesi görerek alev alması bulunmaktadır. Bu noktada insanların daha duyarlı olmaları ve bilinçlenmeleri gerekiyor. Başta mülki amirlikler olmak üzere, vatandaşların konuya ciddi anlamda duyarlılık göstermesi zorunludur. Yetkili tüm kurumlarca kırsalda anız yakmanın zararları ve bunun suç olduğu medya, ilgili resmi kurumlar tarafından hazırlanacak afiş ve ilanlarla, köylerde, mahallelerde muhtarlık tarafından yapılacak anonslar ile vatandaşlar bilinçlendirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Askod Başkanı Hülya Alpgiray: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Askod Başkanı Hülya Alpgiray: haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  05:03
 • Güneş
  06:30
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:14
Sayfa Başı