MERSİN HABERLERİ

Aşırı Sıcaklara Dikkat

IHA
24.07.2015 - 16:16 |Son Güncelleme :

MERSİN HALK SAĞLIĞI MÜDÜRÜ AYTEKİN KEMİK, AŞIRI SICAKLARA KARŞI UYARDI.

IHA

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Aytekin Kemik, aşırı sıcakların çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, risk altındaki insanların dikkatle olması gerektiğini söyledi.
Kemik, yaptığı açıklamada, sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısının arttığını ve metabolizmanın bu yeni duruma uyum sağlamaya çalıştığını belirti. Normalde terleme ile vücut ısısının dengede tutulmaya çalışıldığını kaydeden Kemik, "Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı olanlarda terleme mekanizması ile vücut ısısının dengede tutulması her zaman mümkün olmayabilir. Yine ortamdaki nem oranı yüksekse, terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeyde düşmeyebilir. Ayrıca şişmanlık, herhangi bir hastalığa bağlı yüksek ateş, aşırı sıvı kaybı, kalp hastalığı, ruh ve sinir hastalığı, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı ile tedavi amaçlı bazı ilaçların kullanımı da sıcak havalarda terlemeyi etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir" dedi.
Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen grupların yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, 4 yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı olanlar ve sokakta yaşayan insarlar olduğunu dile getiren Kemik, sıcaklardan korunmak için yapılması gereken tedbirlerden bazılarını ise şöyle sıraladı; "Günün en sıcak saatlerinde mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde denize girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Bu saatlerin dışında denize girmek isteyenler güneşten koruyucu krem kullanmalı, şapka ve gözlük gibi gerekli koruyucu önlemleri almalı ve uzun süre kesintisiz güneşlenmemelidir. Yoğun fiziksel aktivite ve spor yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmeli, her bir saatlik spor için en az 2-4 bardak sıvı alınmalıdır. Ağır fizik aktivitelerden kaçınılmalıdır. Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez güneş veya sıcak çarpması yönünden izlenmelidir. Bebekler ise bu açıdan daha sık izlenmelidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Aşırı Sıcaklara Dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aşırı Sıcaklara Dikkat haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mayıs 2021, Cuma
 • İmsak
  03:53
 • Güneş
  05:28
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  16:31
 • Akşam
  19:48
 • Yatsı
  21:16
Sayfa Başı