GeriFutbol Arjantinli Emre İnsua
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arjantinli Emre İnsua

Arjantinli Emre İnsua
refid:15520176 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Adı yıllarca Galatasaray ile anılan ama Bursaspor’a imza atan tangocu Devler Ligi sayesinde iki kez hüsrana uğradığı Avrupa’dan rövanş almak istiyor.

GELME ihtimali kadar gürültü koparmadı. Belki biraz da Beşiktaş’ın transfer gürültüsüne kurban gitti. Oysa 5-6 yıldır onun gelmesini bekliyorduk ama “G.Saray bana hiçbir zaman ciddi bir teklif yapmadı” dediğini öğrenince, onu memlekete getirmek isteyenin esasen medya olduğu anlaşıldı!..
Tuttuğunu kopartan medyamız, nihayetinde Federico Insua transferini de gerçek kıldı! Yoo yo, şaka değil.
Habertürk Gazetesi Spor Müdürü Halil Özer, “Galata Sarayı Efendileri” isimli kitabında G.Saray’ın Adrian İlie’yi nasıl aldığını; daha doğrusu kendisinin bu oyuncuyu nasıl aldırdığını yazar. Kısa bir pas kabilinden bir özet geçeyim... Halil Özer, tatildedir ancak o zaman çalıştığı gazetesi Milliyet, yaprak kımıldamayan yaz günlerinde tatilde de olsa, kendisinden haber ister. Özer de televizyonda, yanılmıyorsam bir gençler turnuvası izlerken Romanya’nın genç ismi İlie’ye dikkat kesilir.
Avrupa’da kök salmadı
Ertesi gün Milliyet’te bir haber: Galatasaray, İlie’nin peşinde! Oysa G.Saray yönetimi bile bu ismi ilk kez Özer’den duymuştur! Fakat, daha sonra “sayfa dolsun kabilinden yapılan” haber gerçek olur ve İlie G.Saray’a gelir. Basınımız, yıllarca Insua’yı da en çok G.Saray’a yakıştırdı. Bazen Beşiktaş ve Trabzonspor için de “teklifler götürdü” ama bu yıldızı getirmeyi başaramadı. Artık medyamızın da unuttuğu bir dönemde, Bursa Arjantinli’yi alıp getirdi; 2 yıllığına...
Maradona ile bile ahbaplığı bulunan Sağlam, Bursa’yı tam bir tangocu yapmaya kararlı... Acaba bir gün Bursaspor’un koltuğuna da Maradona oturur mu? Ortaokulda paso kopya çekerek geçtiğimiz tarım dersine istinaden aklımda kalan bilgileri futbol mevzusuna katık edip söylemem gerekirse, Latin Amerika futbol familyasından gelen Insua, maalesef kendi toprağının dışındaki toprakları pek sevmiyor, kök salmıyor. Misal, Avrupa’da sürüldüğü yeşil sahalarda kendisinden hiç verim alınamadı ve büyük hayalkırıklıkları yarattı...
Sıra Anadolu macerasında
Önce İspanya’da Malaga, sonra Almanya’da “ismi güzel söylemesi zor” Borussia Mönchengladbach... İkisi de Insua’nın CV’sine kırık çizikler attı. Bursaspor, 10 numaranın 10’uncu transferi. 8 değişik kulübe yapılmış 10. transfer. İlk iki Avrupa denemesinin hüsranla sonuçlanması Türkiye macerasına dair de şüpheler oluşturuyor. Neyse ki biz henüz Avrupa’ya kabul edilmedik ve Bursaspor da bir “Anadolu” kulübü. Futbolda totemler mühimdir, o yüzden de bu faktöre burun kıvrılmamalı... Malaga’ya gittiğinde “kültürleri çok farklı değil, başarılı olur” şeklindeki basma kalıp değerlendirmelere prim verenler, şimdi de “Bursaspor’da başarılı olur çünkü burada iki hemşehrisi; Batalla ve Steinert ile birlikte oynayacak” diyecek. Oysa, herşey “hemşehri kardeşliği”yle olsaydı F.Bahçe’de bir “Brezilya mahallesi” kuracak kadar kalabalık yapan Alex’ler neden Aziz Yıldırım’ın vaadi olan 3’te 3’ü gerçekleştiremedi...

O da yeni Maradona’ydı

Insua’nın en büyük derdi uyum. Bu minvalde Ariel Ortega’yı hatırlatıyor. Borussia Mönchengladbach’da kendisine bel bağlayan taraftarlar, Stuttgart ve Bayern maçlarında olduğu gibi, nadiren parladığı maçlarda taraftarlar “Insua Insua” diye kutlamıştı kendisini... Insua, profesyonelliğe adım attığı ve en fazla formasını giydiği başlangıç takımı Argentinos Juniors’taki performansını arayan bir oyuncu bir bakıma. Argentinos Juniors’tan sonra gittiği takımların çoğuna 4’er yıllık imzalar atsa da, kalış süresi ortalama 1’er yıl oldu ve hemen hemen her sezon başka bir takımın formasıyla arz-ı endam eyledi... Arjantin dışında sadece, kıtasının kuzeyindeki Meksika’da Clup America’da nispeten başarılı oldu. Fakat bu kulüpten de başka kulüplere kiralandı. Karşımızda “İlle de vatanım” diyen altın kafese konulmuş bülbül misali bir oyuncu var.

TANRI’NIN ELİ ONA DA DEĞDİ

INSUA’nın “hain”liğinde Maradona’nın da etkisi var. Zira, Insua’nın Boca Juniors’a gelmesinde “Tanrı’nın eli”nin parmağı da vardı. Maradona’nın ricası kırmayan Insua, ücretinde de indirim yaparak, Boca’ya imza attı. Futbolunun baharında Türkiye’ye gelmesini beklediğimiz ama 30’un da gelen Insua’nın Bursaspor’a “evet” demesinde de Maradona’nın parmağı olabilir mi? Malum, Ertuğrul Sağlam ile Maradona’nın arası pek iyi. Sağlam için “Bu adamda bir şampiyonun yüzü var” diyen Maradona, belki bu sefer de “Bu Bursaspor Şampiyonlar Ligi’nde esecek. Sen de zincirlerini kıracaksın” diyerek Insua’ya bir ricada daha bulunmuştur(!).. Insua da Bursaspor tercihinde Şampiyonlar Ligi’nin önemli etmen olduğunu söylüyor zaten.

Hain damgası yemiş yıldız

FEDERİCO Insua bir hain! Kim için hain? Independiente taraftarları için bir hain. Aslında bizim de pek yabancısı olmadığımız bir hikaye. Olay şu: Insua, “Arjantin’de Independiente dışında bir takımda oynamam” dediği halde Boca Juniors’un formasını giyince Independiente taraftarları küplere bindi. Öfkelerini Insua’yı gördükleri her yerde ortaya koydular. Almanya’da Stuttgart-Borussia Mönchengladbach maçını fırsat bilen Independienteli bir grup taraftar “Insua hain” yazılı bir pankart açtı.

DEVLER LİGİ İÇİN GELDi

INSUA, imza törenindeki konuşması üzerinde durmaya gerektirecek bir içerikte. “Bursaspor’a gelmemdeki en cazip yan Şampiyonlar Ligi. Bu ligde oynamak her futbolcunun rüyasıdır” diyor. Insua, Şampiyonlar Ligi sayesinde iki kez hüsrana uğradığı Avrupa’dan rövanş almak istiyor. Başarılı olursa ne ala. Bundan en çok Bursaspor kazançlı çıkacak. Aksi halde Insua’nın Türkiye macerası da yarım kalabilir. Çünkü Insua, en önemli motivasyon unsurunu kaybederse, kendini Süper Lig’e vermekte güçlük çekebilir.

KİMLIK KARTI

*  Adi: Federico Insua
*  Dogum Tarihi: 3 Ocak 1980
*  Dogum Yeri: Buenos Aires-Arjantin
*  Boy: 1.75 cm
*  Kg: 70
*  Pozisyonu: Ortasaha
*  Kontrat süresi: 2
*  Bonservis Bedeli:  4.5 milyon euro
*  Ücreti: 3 milyon euro
*  Toplam maliyeti: 7.5 milyon euro
*  Lakabı: El Pocho

ÖZELLİKLERİ

İYİ
*  Teknik, driplingi iyi.
*  Sol ayağını çok iyi kullanır.
*  Pas yüzdesi yüksek, iyi bir asistçi.

KÖTÜ
*  Savunma yapma mahareti pek yok
*  Hava toplarında vasattır.
*  Uyum sorunu en büyük handikapı.
*  Diz bağlarından geçirdiği sakatlık.

YARIN: PİNO

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle