GeriSpor Arjantin 78'de şike iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Arjantin 78'de şike iddiası

İngiliz yazar David Yallop, Arjantin'in, 1978 yılında düzenlenen Dünya Futbol Şampiyonası’nı şike yaparak kazandığını iddia etti.

İngiliz yazarın Peru’da yayımlanan "El Comercio" gazetesinde çıkan yazısına göre, Arjantin askeri cuntası, Peru ile oynanacak maçtan önce, maçı farklı kaybetmeleri için Peru milli takım yöneticileri ve oyuncularına 50 milyon dolar (yaklaşık 35 trilyon TL) verdi.

Arjantin milli takımının Brezilya’yı saf dışı bırakarak finale kalması için, Peru’yu en az 4-0 yenmesi gerekiyordu, maç Arjantin’in 6-0 galibiyetiyle sonuçlandı. Arjantin, finalde de Hollanda’yı 3-1 yenerek şampiyon oldu.

O tarihte Peru milli takımının formasını giyen 3 futbolcunun nakit 20 bin dolar aldıklarını kendisine itiraf ettiklerini belirtti. Adlarının açıklanmasını istemeyen futbolcuların itiraflarına dayanarak yazdığı yazıda Yallop, paranın büyük bölümünün de o zamanlar iktidarda olan Peru’daki askeri cuntanın "cebine girdiğini" öne sürdü.

Yallop’a göre, Arjantin’deki cunta maçı kazanmayı garantilemek için Peru cuntasına ayrıca 35 bin ton tahıl verdi.

"Oyunlara nasıl şike karıştırıldı?" adlı kitabının bir bölümünü bu maça ayıran David Yallop’un, FIFA tarafından mahkemeye verildiği belirtiliyor.

False