ANTALYA HABERLERİ

Antalya'da Melek Yatırımcı Akademisi

DHA
08.04.2016 - 14:28 |Son Güncelleme :
DHA

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da 14 Nisan'da Global Melek Yatırımcı Akademisi düzenlenecek.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) öncülüğünde başlatılacak Global Melek Yatırımcılık Akademisi, BAKA, İstanbul Startup Angels, Borsa İstanbul Özel Pazar ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi işbirliği ve AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezi desteğiyle yapılacak. ANSİAD Başkanı Abdullah Erdoğan, ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın, BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Boztosun, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya geldi. 2016 yılında ANSİAD Girişimcilik eko sisteminin oluşturulması çalışmalarına devam edildiğini kaydeden Işık Yargın, ANSİAD olarak 2011 yılından bu yana, finansın dünyada ve Türkiye'de yeni başlayan önemli aktörleri, 'melek yatırımcılar' üzerine çalıştıklarını söyledi.

ANSİAD'ın bu konuda öncülük üstlendiğini kaydeden Işık Yargın, “Ekonomiyle ilgili bütün aktörleri bir araya getirmek arzusundayız. ATSO, Antalya Ticaret Borsası, Antalya ekonomisiyle ilgili inisiyatif kullanan tüm sivil toplum kurumları, BAKA, üniversite en büyük destekçilerimiz. Nisanın 14'ünde Global Melek Yatırımcılık Akademisi düzenleyeceğiz. Girişimcilik gerçek anlamda hız kazanacaksa, finansını sağlayabilecek melek yatırımcılara ihtiyaç var. Biz 2011 yılında süper melek yatırımcı Hasan Aslanoba ile bu işin önemini anladık. Bu çalışmalar önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Ulusal ağlarla ilişki kurmazsak buradaki yeni iş fikirlerinin finansman bulması zor olacak, çünkü bölgede modelimiz yok. İyi bir model ortaya çıkarabilirsek, bu bölgeye örnek teşkil eder" diye konuştu.

ANTALYA POTANSİYELİ YÜKSEK

Melek yatırımcıda hedefin sağlık, tarım, turizm gibi birçok alanda yenilikçi yatırımlar olduğunu belirten Işık Yargın, Antalya ekonomisinde tarım ve turizmin göze çarptığını, ama alt sektörlere bakıldığında çok fazla alan olduğunu kaydetti. Melek yatırımcı kavramının Silikon Vadisi'nden çıktığını belirten Yargın, şöyle dedi:

“Antalya'da da potansiyeli var. Antalya'da turizm yazılımları yapan bir çok firma var. Onlar melek yatırımcı için önemli bir alan. Melek yatırımcıların yatırım yaptığı sektörlerin yüzde 80'i yazılım firmaları. Melek yatırımcıda hedefimiz iş fikirlerini ekonomiye kazındırmak. Fikri olan bize gelsin."

RUSYA KRİZİNE ÖNLEM

Rusya krizinin Antalya ekonomisinin kabuğunu kırma zorunluluğunu gösterdiğini de belirten Işık Yargın, “Melek yatırımcı ekonominin kabuğunu kırma girişimidir. Turizm bugün krizdeyse onu inovatif fikirle bir yerlere taşıyabiliriz. Bir tek ürünümüz var, çok yıldızlı otel. Öyle bir inovasyon çıkar ki ekonomi dönüşür. Kriz bu çalışmalara hız verecek, krizi fırsata çevirebiliriz. 14'ünde yapacağımız toplantı için 2 melek yatırımcı var. İlk eğitimden arzumuz, Antalya'daki iş dünyasında varlıkları olan tarafların melek yatırımcı potansiyellerini fark ettirebilmek. Bu toplantıda Antalya'nın fotoğrafı çekilecek" dedi.

İNOVASYON ODAKLI EKONOMİ

İnovasyon odaklı ekonomiye geçişin önemli olduğunu kaydeden BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, “Melek yatırımcı esnek bir yatırım ortamı, prosedür yok. Sadece girişimcinin hazırlayacağı sağlam bir iş planı gerekli. İnovasyon odaklı ekonomi 10. Kalkınma Planı'nda ve 2025 ekonomi hedefinde yer alan bir politika. Melek yatırımcı sadece para koymuyor kendi ilişkileri ve networkunu de koyuyor, aynı zamanda mentörlük (kılavuz) yapıyor" dedi.

FİKİR İŞE DÖNÜŞECEK

Üniversitenin nitelikli insan kaynağı ve fiziksel donanımını bir araya getirerek toplumsal fayda sağlayamaya çalıştıklarını belirten AKİŞMER Teknoloji Transfer Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayşe Boztosun, “Üniversite kaynaklı iş fikirlerini vasıflı hale getirerek yatırımcıların beğenisine sunuyoruz. Melek yatırımcı bu sürecin içerisinde üniversitenin olduğunu bilecek ve sunduğu fikri ve o fikrin sahibini takip edecek, fikri korumasız bırakmayacak ve melek yatırımcısının riskini minimize edeceğini bilecek. Kamu fonlarından yararlanma konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Yeni iş fikirlerine yönelik kamu fonları mevcut, kamu fonuyla birlikte işin riski azalıyor, başarıya ulaşmada destek sağlanıyor. Fikri, fikir aşamasından iş haline getirmeye çalışıyoruz" dedi.

YÜZDE 75 VERGİ İNDİRİMİ

Melek yatırımcıların yüzde 75'e kadar vergi indiriminden yararlanabildiğini belirten BAKA Antalya YDO Uzmanı Selin Şen, “Melek yatırımcılığı işe dönüştüren işadamları var. Devletin bu desteği mutlaka değerlendirilmeli. Melek yatırımcıyı en iyi destekleyen İngiltere'de bile yüzde 30'a kadar vergi indirimi teşviği sözkonusu. Bu destek değerlendirilmeli" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Antalya'da Melek Yatırımcı Akademisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 14 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Antalya'da Melek Yatırımcı Akademisi haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Mart 2021, Cuma
 • İmsak
  05:57
 • Güneş
  07:16
 • Öğle
  13:14
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  19:02
 • Yatsı
  20:16
Sayfa Başı