GeriUmut ERDEM Ankaralı dizi derin devletin şifrelerini çözecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ankaralı dizi derin devletin şifrelerini çözecek

KANAL D’nin beğeniyle izlenen Kod Adı dizisi önümüzdeki pazartesi günü dokuzuncu bölümüyle ekranlara yansıyacak.

Ankara’da çekilmesiyle dikkat çeken dizinin yapımcılığını ve senaryo danışmanlığını Kültür eski Bakanı Fikri Sağlar üstleniyor. Dizi hakkında konuştuğumuz Sağlar, "Kod Adı Ankara’ya, Ankaralılar diziye alıştı" dedi.

Kod Adı’nı "Ankaralı bir dizi" olarak tanımlayan Sağlar, dizi sayesinde Ankara’nın güzelliklerinin de ortaya çıktığını belirterek, özellikle Ankara’yı seçtiklerini dile getirdi. Sağlar, Ankara’da çekilme nedenini ise "Bugüne kadar Ankara çok fazla ekranlarda gösterilmedi. Türkiye hikayesi olduğu için başkentte geçmesi gerekiyor ve Ankara’nın havasını alması lazım. Bu nedenle Ankara’da çekiliyor" diyerek açıkladı.

KOD ADI’NA BENZER DİZİLER ÇOĞALMALI

Sağlar, başkentliler için dizinin içeriği ve gelecek bölümleri hakkında da önemli açıklamalar yaptı. Kod Adı’nın var olan düzenin gerçeklerini açıklayarak, derin devletin şifrelerini çözeceğini vurgulayan Sağlar, Kurtlar Vadisi gibi şiddet içermeyen bir dizi olduğunu da sözlerine ekledi.

Dizinin adının gerçeklerle kurmacanın arasındaki kodları, şifreleri açmak amacından yola çıkıldığından dolayı ’Kod Adı’ olduğunu belirten Sağlar, şu açıklamaları yaptı:

"Kod Adı, bizim güvenliğimizi, refah içerisinde yaşamımızı sağlamak görevinde bulunan insanların, aslında kendi çıkarları doğrultusunda devleti alet ederek, yurttaşı vatandaşı nasıl dışladığını anlatan bir dizi. Türkiye’de çok önemli bir hale gelen dizi sektöründe özeleştiri dönemi başladı. Kod Adı’na benzer diziler de gelmeli.

KURTLAR VADİSİNDEKİ ŞİDDET BİZDE YOK

Aşk, silah, çatışma, şiddet macera ile toplumlar bir yere kadar oyalanabilir. Kurtlar Vadisi’ne hiç benzediğimizi düşünmüyorum. Biz olayların ve karakterlerin kurmaca olduğu dizi değil, bir Türkiye hikayesi anlatıyoruz. Seri katil olan gençlere baktığınız zaman, bu hale gelmeleri televizyon dizilerindeki şiddetin, silahın öne çıkarılması, bilgisayarlarda şiddet içerikli oyunların çoğalmasından kaynaklanıyor. Özellikle gençlerdeki psikolojik gelişimlerini dürtüleyen, dolayısıyla bir zaman sonra özendiren hale getiren dizilerden kaçmak gerekir. Bu dizinin anlattıklarını dinlemezseniz, bir daha dinleyecek vakit de bulamayacaksınız.

KODLAR YAVAŞ YAVAŞ ÇÖZÜLECEK

Kumarhanelerin kapanması hakkında yasanın çıkarılması ve o yasanın Cumhurbaşkanı Demirel tarafından veto edilmesi, bir Genelkurmay Başkanının çalışma odasında bir tarafı Atatürk, bir tarafı Başbakan Tansu Çiller’in yüzünün yarısının birleştirildiği bir fotoğrafın durması ne anlama geliyor. Doğan Güreş’in aradan geçen zaman süresince yapılanlarla ilgili bir açıklama yapmasını bekliyorum. Bunlar bizim yaşantımızda, çok önemli etkiler bıraktı, biz bunun farkında değiliz. Bunların hepsi bir koddur ve bir adları var. Öldürülen generallerin, yazarların, öldürülme gerekçelerini dizi ilerledikçe ortaya koyacaktır. Biz klasik yapımcı değiliz, Türkiye’nin daha iyi gitmesi yolunda çaba gösteren düşünce birliğinde olan insanlarız. Türkiye’de var olan kodlar yavaş yavaş çözülecek."

Başkent bugün reggae yapacak

ANKARA bugün ustalarından canlı canlı reggae dinleme fırsatını bulacak. Efsanevi reggae sanatçısı Bob Marley’in Jamaikalı grubu The Wailers, bugün Saklıkent’te sahne alarak, genç yaşta ölen sanatçının şarkılarını seslendirecek.

Çekirdek kadrosu Bob Marley, Peter Tosh ve Bunny Wailer’dan oluşan The Wailers, 1960’ların ortalarında kuruldu. 1973 yılında Jamaika dışında çıkardıkları ilk albüm olan ’Catch a Fire’ ile uluslarası ün kazandı. The Wailers’ın Bob Marley ile birlikte imza attıkları albümlerin tüm dünyada satışı 250 milyonu geçti.

Bu akşam saat 21.00’de gerçekleşecek olan konserde The Wailers ’Get Up,Stand Up’ , ’I shot The Sheriff’, ’No Woman No Cry’ , ’Exodus’ , ’Could you be loved’ ve ’Buffalo Soldier’ gibi Bob Marley & The Wailers klasiklerini seslendirecek. Konserin ücreti balkon Vip 56, salon ayakta 44,50 YTL olarak belirlendi.yyolu), Migros Sanatolia Sahnesi (Ankamall) ve Diapason olacak.

X

Resimdeki jokey Tayyip Erdoğan mı?

TÜRKİYE jokey Kulübü’nün at ve at yarışını sevdirmeyi vurgulamak amacıyla düzenlediği "Geleneksel Resim Yarışması’nda sergilenecek eserler arasında yer alan isimsiz bir resim dikkat çekti. 18 Kasım’da Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sergilenecek eserde resmedilen jokey, daha önce bindiği attan tehlikeli bir şekilde düşen Başbakan Tayyip Erdoğan’a benzerliğiyle hafızalarda yer edindi.

Başbakan Erdoğan’a benzeyen jokeyin başında şapkası, gözlüğü, boyunluğu ve jokey elbisesi bulunuyor. Yarışmanın altı kişilik seçici kurul üyeleri arasında yer alan ressam Haşim Nur Gürel ve öğretim görevlisi Yrd.Doç. Avni Öztopçu resimleri seçerken Firuzan Şimşek’e ait olan resmin, Erdoğan’a benzeyip benzemediğine dikkat etmediklerini belirtti.

AKLIMIZA BİLE GETİRMEDİK

Öztopçu, kuruldaki ressamların daha çok plastik öğelere, jokey kulübü üyelerinin ise jokey öğelerine baktığını belirterek, "Aklımıza bile getirmedik, onun için benziyor, benzemiyor diye bir tartışma da yaşamadık" dedi. Gürel, Kulübün yedinci kez düzenlenen resim yarışması ile ilgili olarak eser kataloğunda şunları dile getirdi:

"Türk resim sanatı yaklaşık 120 yıllık bir süreçte hayvanları konu alan oldukça sınırlı sayıda yapıt üretmiştir. Son dönemde yedincisini düzenlediğimiz, Türkiye Jokey Kulübü Resim Yarışmaları, ressamlarımızın ’at imgesi’ üretimlerinin itici gücü olmuştur.

Bu yapıtlar toplamının ülkemiz kültürü içerisinde insan ve at ilişkilerinin tüm boyutları ile incelemesi için önemli bir birikim olduğu ve çeşitli kültürel ve sosyolojik araştırmalar için de kaynak olarak görülebileceği söylenebilir."

Bakanlık personeline yöresel tat

TANITMA çalışmalarında Türk mutfağının öne çıkmasına önem veren Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu doğrultuda kendi mutfağını da yeniden ele aldı. 1 Kasım tarihinden itibaren Bakanlığın mutfağında "geleneksel Türk yemekleri" uygulamasına geçildi. Yemekler yörelerin orjinal tariflerine göre yapılıyor.

1 - 30 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan yemekler "İç Anadolu Mutfağı"ndan seçildi. Bu uygulama daha sonraki aylarda diğer bölgelerle sürdürülecek. Yemekler, bütçe imkanları dahilinde ve yemekhane şartlarının izin verdiği ölçüde geleneksel haliyle yapılacak.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak gerçekleştirilen uygulamada, mönüde yer alan yemeklerin kalori değerlerini saptamak ve yemek kalitesi ile yemekhanenin hizmet standardını yükseltmek üzere bir gıda mühendisi görevlendirildi.

Bakanlık yetkilileri uygulamayla amaçlarını, "Bakanlığımız çalışanlarına kendi mutfak kültürümüzün ve geleneksel yemeklerimizin tanıtılmasıdır" diyerek açıkladılar.

Ankaralı çiçekçilerden çiçeklerle dev bayrak

ANITKABİR
’i 10 Kasım nedeniyle binlerce çiçekle donatan Ankaralı çiçekçilerin, yine çiçeklerle yaptıkları dev Türk bayrağı, ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı.

Anıtkabir’in süslenmesi için saatlerce bizzat çalışan Ankaralı çiçek esnafı, tam not aldı. Sabah saatlerinde gerçekleştirilen devlet töreninin ardından saat 11.00’de halkın ziyaretine açılan Anıtkabir’in kapısında Türkiye’nin dört yanından gelen vatandaşlar, saatler öncesinden beklemeye başladı. Bu arada, Anıtkabir’in kapısında karanfil ve gül ile Türk bayrağı satan seyyar satıcılar da yerlerini aldı.

Ankara Çiçekçiler Odası Başkanı Emin Çimen, "Emek veren bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Oda olarak, Atamız’ı anma gününde bizim de bir katkımız olmasından büyük mutluluk ve gurur duyduk" dedi.
Yazının Devamını Oku