ANKARA HABERLERİ

Ankara Metrosu için üretim yeniden başladı

Oğuz DEMİR
23.05.2017 - 15:01 |Son Güncelleme :

Ankara Metrosu’nda kullanılan araçların imalatını üstlenen CRRC-MNG’nin Sincan OSB’deki fabrikasında daha önce yaşanan anlaşmazlığın çözülmesinin ardından 3 yıl sonra üretim yeniden başladı. Sene sonuna 3 setten oluşan 9 vagon teslim edilerek raya inecek

Oğuz DEMİR

Ankara Metrosu’nun araç üretim ihalesini alan Çinli demiryolu ekipmanı üreticisi CSR Corporation, MNG Holding ile birlikte Ankara Sanayi Odası Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde 2014 yılında başladığı vagon üretimine anlaşmazlık nedeniyle verilen 3 yıllık aradan sonra kaldığı yerden devam ediyor. Fabrikada bu yılın nisan ayında Araç Gövde Atölyesi’nde çalışmalara yeniden başlandı. CRRC-MNG Raylı Sistem Araçları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Osman Balkan, 3 araç setinin sene sonuna kadar üretilip, raya ineceği bilgisini verdi. 49 setin de 2018 yılında üretilip teslim edilmesinin planlandığını kaydeden Balkan, Hürriyet Ankara’ya şu açıklamalarda bulundu:

SENE SONUNA KADAR 3 SET TESLİM

“Bu sene içerisinde ilk set araçların parçaları fabrikamıza ulaştı. Diğer 3 sete ait bölümler de deniz yoluyla getiriliyor. Fabrikamıza bin 700 çeşit malzeme geldi, sayımı tamamlanıp depoya teslim edildi. Sene sonuna kadar 3 set yani 9 vagon üretilerek Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecek. 2018 yılı içerisinde de 49 setten oluşan 147 vagonu da teslim etmeyi hedefliyoruz.

AŞAMA AŞAMA YAPILIYOR

Fabrikamızda gövde kaynak atölyesi, lojistik atölyesi, kablolama atölyesi, montaj atölyesi, statik test atölyesi ve dinamik test hattı bulunuyor. Bu atölyelerde araç üretimleri aşama aşama yapılarak vagonlar kullanıma hazır hale getiriliyor. 60’ı Türk 10’u da Çinli olmak üzere toplam 70 çalışanımız var. Fabrikada üretim tam kapasiteye ulaştığında istihdam edilen çalışan sayısını 200’e çıkaracağız.”

İLK ARAÇ 2014’TE ÜRETİLDİ

Ankara metrolarında kullanılmak üzere 324 araç ve yüzde 51 yerli üretimi Ankara’da yapma şartı içeren projeyi Çinli firma almıştı. Firma MNG Holding ile birlikte Sincan OSB’de 2014 yılında 108 bin metrekarelik bir alanda üretim fabrikası kurmuş, Aralık 2014’te ilk araç üretilmişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Ankara Metrosu için üretim yeniden başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Mayıs 2017 tarihinde saat 15 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ankara Metrosu için üretim yeniden başladı haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Nisan 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:27
 • Güneş
  05:58
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:37
 • Yatsı
  21:02
Sayfa Başı