ANKARA HABERLERİ

'Andolu'dan bir tanık: Bengüboz'un objektifinden Mudurnu' sergisi

DHA
20.04.2016 - 14:21 | Son Güncelleme :

'Andolu'dan bir tanık: Bengüboz'un objektifinden Mudurnu' sergisi

DHA

ANKARA, (DHA)- ÇANKAYA Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Tarihi Ahi Kenti Mudurnu'nun erken Cumhuriyet dönemine tanıklık eden Ahmet İzzet Bengüboz'un cam filmden basılmış fotoğraf arşivine ev sahipliği yapıyor.
Anadolu'da fotoğrafçılığın önemli örneklerinden olan Bengüboz arşivi, Çankaya Belediyesi, Mudurnu Belediyesi, Mudurnu Kaymakamlığı, Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Merkezi VEKAM, Bolu Mudurnulular Derneği, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin ortaklaşa girişimiyle sanatseverlerle buluştu.
Birinci Dünya Savaşı sırasında esir düştüğü kampta fotoğrafçılığı öğrenen Ahmet İzzet Bengüboz, savaş sonrası döndüğü Mudurnu'da fotoğrafçılığa başlar. Bengüboz'un teknik olarak cam film kullanılan yıllarda çektiği Mudurnu panoramaları, aile albümleri ve portreler 100 yıl öncesi erken Cumhuriyet döneminin sosyal yaşamına ışık tutan belgeler olarak yeniden hayat buldu. Dedesinin arşivini büyük bir titizlikle saklayan Mehmet Kadri Bengüboz'un Mudurnu Kültürel Mirası Alan yöneticisi Dr. Ayşe Ege Yıldırım'la başlayan çalışmaları, destekleyici kurumların da çabalarıyla dededen miras arşiv yeniden gün yüzüne çıktı.
SERGİ GELECEK KUŞAKLARA IŞIK TUTACAKTIR
Açılışta bir konuşma yapan Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, “Toplumsal tarihimizin kesitlerinden örnekler sunan bu eserler, içinde bulunduğumuz dönemde çok daha fazla anlam taşıyor. Cumhuriyet aydınlanmasının yükseldiği bu topraklarda, tarihimizin anlaşılması açısından bireysel hikayelerin bir araya getirilip bütünleştirildiği sergi gelecek kuşaklara da ışık tutacaktır" diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.
BİR KENTİN TARİHİNE TANIKLIK
VEKAM Direktörü Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu ise gün yüzüne çıkan Bengüboz arşivinin çok önemli bir kaynak olduğuna vurgu yaparak, “Bugüne dek Avrupalıların çektiği fotoğraflarla erken Cumhuriyet döneminden izleri görebiliyorduk. Bu koleksiyonla günlük yaşamdan kesitlerle bir kentin tarihine tanıklık ediyoruzö şeklinde konuştu.
ÇSM Füreya Koral Salonu'nda Mudurnu Kaymakamı Mehmet Rıdvan DOĞAN, Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, VEKAM Direktörü Prof. Dr. Filiz Yenişehirlioğlu, Bolu Mudurnulular Derneği Başkanı Celalettin Çelebi, Mudurnu Kültürel Miras Alan Yöneticisi ve Sergi Küratörü Ayşe Ege Yıldırım ve Bengüboz'un torunu Mehmet Kadri Bengüboz'un da açılışına katıldığı sergiyi gezen Mudurnuluların kimisi eski fotoğraflarda çocukluklarında oyun oynadıkları alanları ya da evlerinin yerini ararken, kimisi de asırlık stüdyodan kalan ahşap koltuğun başucunda anı fotoğrafı çektirdiler.
SERGİ 30 NİSAN'A KADAR AÇIK KALACAK
Çankaya Belediyesi'nin ev sahipliğinde Ankara'da 30 Nisan'a dek izlenebilecek 'Anadoludan Bir Tanık: Ahmet İzzet Bengübozun Objektifinden Mudurnu'da Erken Cumhuriyet Dönemi Fotoğraf Sergisi'nin bir sonraki durağı ise 12 Temmuzdan itibaren Mimar Sinan Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi mudurnu-fotograflari-ankara-ve-istanbulda-sergileniyor olacak.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 'Andolu'dan bir tanık: Bengüboz'un objektifinden Mudurnu' sergisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 14 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Andolu'dan bir tanık: Bengüboz'un objektifinden Mudurnu' sergisi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2021, Çarşamba
 • İmsak
  05:59
 • Güneş
  07:22
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:10
 • Akşam
  18:41
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı