Osman Müftüoğlu Yazarın Tüm Yazıları

Omikron krizi büyüyor

3dk okuma

Günlük vaka sayıları 50 bini aştı. Üzülerek belirteyim: Böyle giderse 100 hatta 150 binleri görmemiz bile sürpriz olmayacak. Bu nedenle sağlık gündemimizin bir numaralı maddesi yine pandemi ve yine yeni varyant “Omikron”dur.

Haberin Devamı

En çok konuşulan konuysa Omikron’un muazzam bulaşma yeteneğidir. Durum şu: Bir önceki varyant Delta için, “Delta varyantıyla hastalanmış bir COVID-19 hastasının yanından geçmeniz bile virüsün size bulaşması için yeterli olabilir!” uyarısı yapan uzmanlar, yeni varyant Omikron için çok daha sert uyarılarda bulunarak, “Omikron bulaşlı bir hastanın değil yanından, sokağından geçmeniz bile virüsün size bulaşmasını mümkün kılabilir” diyorlar. Kısacası durum zannettiğimizden çok daha ciddi ama isterseniz gelin, biz konuya “Omikron’dan olumlu haberler” başlığıyla girelim, Omikron hakkında bilim insanları neleri konuşuyor, neleri araştırıyor onlara bir kulak kabartalım.

OMİKRON’A KARŞI KARANTİNA SÜRELERİ KISALTILSIN MI

SALGININ başlangıcında neredeyse 2 haftayı bulan karantina süreleri, önce 12 sonra da 8-10 güne kadar indirilmişti. Bazı ülkeler yeni varyant Omikron için karantina sürelerini daha da kısalttılar, neredeyse 5 güne kadar indirdiler. Bunun nedenlerinden biri, ABD’de yapılan yeni bir araştırma. O araştırmada koronavirüse karşı aşılarını yaptırmış kişilerin mikroptan korunmaları için 5.5 güne, aşısız olan kişilerin ise 7.5 güne ihtiyaç duydukları belirlendi. Bu ve benzeri bulgulardan yola çıkan pek çok ülke (mesela Amerika, Yunanistan, İngiltere) karantina sürelerini kısaltma yoluna gitti.

Haberin Devamı

OMİKRON’UN BAĞIŞIKLIK KAZANDIRMA GÜCÜ DELTA’DAN DAHA MI FAZLA

OMİKRON varyantı hakkında bilinen iki net özellik var. Bir, bu varyant öncekilere oranla çok daha hızlı bulaşma yeteneğine sahip. İki, henüz netleşmiş olmasa da Omikron’la enfekte olan kişiler hastalığı daha hafif belirtilerle ve daha kısa sürede atlatma şansı bulabiliyor. Güney Afrika’da yapılan yeni bir çalışma ise Omikron’un bağışıklık kazandırma gücü bakımından da Delta’ya göre daha avantajlı olduğunu düşündürüyor. O araştırmada Omikron ile enfekte olan kişilerin Delta ve diğer varyantlara karşı da dirençli hale gelebileceklerini gösteren sevindirici bulgulara ulaşılmış.

OMİKRON, PANDEMİYİ ENDEMİYE ÇEVİREBİLECEK Mİ

Haberin Devamı

İTALYA’da yapılan bir çalışmada (Bologna Üniversitesi Viral Hastalıklar Departmanı), Omikron varyantının mevcut pandemi durumundan muhtemel bir endemi aşamasına geçişi de kolaylaştırabileceğini gösteren yeni bulgular açıklandı. Bu çalışmada, “virüslerin genellikle yüksek bulaşma kapasitesine ulaşana kadar evrimleşerek yeni varyantlar geliştirdiklerini ama neticede belirli bir bulaşma kapasitesine ulaştıktan sonra oluşturdukları hastalığın ölümcüllüğünün de azaldığını gösteren” bulgulara ulaşıldı. Bu nedenle Omikron için baştan beri düşünülen “pandemiden endemik bir salgına geçiş aşamasının işareti olabilir” ihtimali hâlâ gündemdedir.

İYİ BİLGİ 1
İYİ YAŞLANALIM AMA NASIL

Haberin Devamı

İYİ yaşlanma araştırmaları daha yolun başında öncelikle ve ısrarla “iyi beslenme” meselesine odaklanmıştı. Ama farklı düşünenler de hep oldu. Mesela Alman Dr. Huseland, 1797’de yayımladığı “Ömrü Uzatma Sanatı” isimli kitabında uzun bir ömür için: “Bol sebzeli, az şekerli, az unlu, az etli bir beslenme tarzı” yanında bunların mutlaka “düzenli egzersiz, iyi bir uyku, temiz bir hava ve su, iyi bir diş bakımı, haftada ılık su ve sabunla yapılan bir banyo” ile de desteklenmesi gerektiğini yazmış. Daha da önemlisi Dr. Huseland o kitapta, uzun ömürlü olmanın yollarından birinin de “uzun ömürlü bir aileden gelmek” yani “genetik miras” olduğunun da altını çizmiş. Bana sorarsanız Dr. Huseland kesinlikle haklıdır. Çünkü sadece uzun bir ömür için değil, sağlıklı ve kaliteli bir hayat için de yukarıdaki şartların neredeyse tamamının bir arada olması
gerekiyor.

İYİ BİLGİ 2
GİZLİ PATRON BİR ENZİM Mİ

Haberin Devamı

UZUN ömrün sırlarını araştıranların son yıllarda özellikle üzerinde durdukları mühim bir enzim var: AMPK (Adenozin Monofosfat ile aktive olan Protein Kinaz)
Bu araştırmaların sonuçlarına bakılırsa bu enzim, AMPK enzimi “metabolik yolları kontrol ederek” hücrelerin enerji gereksinimlerini düzenleyen son derece stratejik bir proteindir. Bu enzim, yeterli ve verimli çalıştığında yaşlanmayı keyifli bir yaşam döngüsü olmaktan çıkaran pek çok hastalık (damar sertliği, şeker hastalığı, kanserler, Alzheimer) engellenemese bile yavaşlatılabilir. Bu nedenle araştırmacılar, AMPK’nın sağlıklı ve kaliteli bir yaşlanma için bir çeşit “GİZLİ PATRON” görevi üstlendiğini düşünüyor ve “AMPK’yı arttırabilen her şey bizi daha iyi yaşlandırır” diyebiliyor. “Peki, hocam AMPK’yı biz nasıl arttıracağız?” diyorsanız eğer -ki deyin- “İYİ BİLGİ 3” ve “İYİ BİLGİ 4” nolu kutuları kesip saklayın ve sık sık göz atın.

Haberin Devamı

İYİ BİLGİ 3
AMPK ENZİMİNİ NASIL ÇOĞALTABİLİRİZ

2 öğün beslenerek ve akşam yemeklerini daha erken saatlerde yiyerek.

Yaşımız ilerledikçe daha az gıda tüketip “yükte hafif pahada ağır” besinleri tercih ederek.

Zaman zaman “günde tek öğün”e dayalı “su oruçları”nı da devreye sokarak.

Stresi azaltıp huzura odaklanarak, manevi hayata daha fazla güç katarak.

Düzenli egzersiz yapıp bu egzersizlere sık sık “ilave egzersiz yüklemeleri” de ekleyerek.

Vücudumuza hızlı ve etkili sıcak/soğuk şoklamaları uygulayarak (mesela sauna sonrası soğuk duş!). 

İYİ BİLGİ 4
AMPK DOSTU BESİNLER NELER (TAM LİSTE)

Yeşil çaydaki
“KATEŞİNLER”.

Zerdeçaldaki
“KURKUMİNLER”.

Soğan ve elmadaki “KUVERSETİNLER”.

Tarçındaki “
SİNNAMALDEHİD” ve benzerleri.

Üzümdeki
“RESVERATROL”.

Kahvedeki “KLOROJENİK ASİT”.

Kakaodaki “MOR-SİYAH PROANTOSİYANİDİNLER”.

Greyfurttaki
“NOOTKATON”.

Sirkedeki
“KAFEİK ASİT”.

D3 ve K2
“VİTAMİNLERİ”.