• GÜNDEM
 • DÜNYA
 • EKONOMİ
 • SPOR ARENA
 • VİDEO
 • SEYAHAT
 • KELEBEK
 • YAZARLAR
 • SON DAKİKA
 • Bakan Özer’in önündeki üç başlık

  Son günlerde dikkatinizi çekmiştir. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, kendi eğitim stratejisini anlatmak için seferber oldu.

  Özer, ‘yoğurdu nasıl yiyeceğini, sorunları nasıl çözeceğini’ anlatmaya çalışıyor. Bütün bunlardan önce milletvekillerinin karşısına çıkan Bakan, Ankara dışında eğitim sorunlarının gerçekte nasıl göründüğüne ilişkin çarpıcı değerlendirmeleri dinledi. Vekiller, “Mesleki eğitime yeterince öncelik verilmemesi, eğitim kalitesinin düşüklüğü ve kalabalık sınıflar” konusunda yakındı.  Bakan Özer, geçtiğimiz haftalarda üst üste yapılan parti toplantılarındaki mesajı almış olmalı ki; kendi önceliklerini anlatırken çerçeveyi buradan çizdi. Öğrendiğimize göre, Özer bu toplantılarda, hem eğitimin kalitesi, hem fırsat eşitliği, hem de mesleki eğitimin yetersizliği konusunda vekillere hak verdi. Tek hak vermediği konunun, kalabalık sınıflar olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul ve Şanlıurfa dışında sınıf ortalamalarının 25 kişi olduğunda ısrarcı oldu. Bakan’ın şu sözleri, vekillerin ilgisini çekti: “Öncelik fırsat eşitliğinde olacak. Milli Eğitim Şuramızın ana konusunu bu oluşturacak. Bundan sonra eğitimde cek-cak olmayacak, söylüyorsak yapacağız. Eğitimi üçe ayırıyoruz; temel eğitim, mesleki eğitim ve öğretmen eğitimi. Biliyoruz ara eleman yetiştirmekte yetersizliğimiz var. Bundan sonra sanayiciye ‘İstediğinizi söyleyin onu yetiştirelim’ diyeceğiz.”

  Yılların sorunlarına yeni bakış açısı böyle. Şimdi, verilen sözlerin yerine getirilip getirilmediğini gözleme zamanı.

  KORONAVİRÜS YANLIŞLARI

  YENİ
  bir pandemi kışına girerken, geçen süre doğru bildiğimiz yanlışlarla ilgili veriler de oluşturdu. Bunlardan biri, testleri pozitif çıkan ve tedaviye ihtiyaç duyan kişilere verilen ilaçlarla ilgili oldu.

  Öğrendiğimize göre, Türk doktorları, pandemi süresince kullanılan antiviral ilaçların etkileriyle ilgili bir araştırma yaptılar. Daha doğrusu, Türk doktorlar, dünyada yapılmış araştırmalardan yola çıkarak bir analiz yaptılar ve bu bilimsel dergilerde yayınlandı.

  Araştırma, antiviral ilaçları kullanmanın yoğun bakım ve ölüm sürecine bir etkisinin olmadığını ortaya koydu. Yani, yoğun bakıma düşen pandemi hastalarının yarıya yakınının antiviral ilaçları kullandığı, geri kalanın ise kullanmadığı saptandı. Bu hastaların durumunda, ilaç kullanımına bağlı bir olumlu sonuç saptanmadı. Sonuçta tek kurtarıcı aşı. Yol aldıkça hem virüs, hem tedavi yöntemleriyle ilgili bilinenler değişebiliyor. Ama geçen 1.5 yıl boyunca net olarak gördüğümüz bir şey, maske ve mesafenin ortaya koyduğu başarılı korunma oldu.

  Kapalı mekanlara geçiş ve okulların açılmasıyla birlikte, ekim ayındaki vaka sayısının bir önceki ayın aynı dönemine kıyasla yüzde 25 arttığı gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Türkiye, en az iki doz aşı olmuş kişilerin genel nüfus içindeki oranına göre, Avrupa ülkeleri arasında Ukrayna, Romanya, Rusya ve Polonya’nın önünde, diğer ülkelerin gerisinde yer alıyor. Bu da atlanmaması gereken bir veri. Bunca gerçek veri varken, kötü kurgulu fantastik hikâyelerin peşine takılanlara sözümüz yok.

  Diğer Yeni Yazılar

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ

  Kahve keyfini zirvede yaşamak isteyenlere... Mutlaka keşfetmeniz gereken 5 kahve!
  Sınırları Aşmak İçin Güvenilir Yöntemler Şirketinizi E-İhracat İle Uluslararası Pazarlara Açın!
  2022'de Marmara Denizi'ni neler bekliyor? İşte merak edilen her şey!
  Marmaris tatilinizi güzelleştirecek 5 detay!
  Hayalinizdeki termal tatili gerçeğe dönüştürmenin 4 yolu

  Yazarın Diğer Yazıları

  1. Temiz delirdik
  2. Yıldıznamemizde çıkanlar gerçek midir?
  3. Ortak lisan nezaket
  4. Paralel evren kuruluyor
  5. 2021’in ardından
  6. Kilo başı 25 dolar!
  7. Paylaşım yapmaya çekinir olduk
  8. Taht kavgası alevlendi
  9. Dubai’de sezon
  10. Uçakta çantaya dikkat!